Klimakterium

Hormonální substituční terapie - HST

02.06.2013 kategorie: Klimakterium

Přechod (klimakterium) je obdobím života ženy, které je charakterizováno postupným vyhasínáním funkce vaječníků a tím i snižující se produkcí ženských pohlavních hormonů.

číst dále...

2 komentářů

Deprese v klimakteriu

03.12.2012 kategorie: Klimakterium

Na rozdíl od běžné mluvy nemyslíme depresí z medicínského hlediska běžnou špatnou náladu. Zvykli jsme říkat „dneska mám depku" nebo „jsem v depresi" a myslíme tím několikahodinovou špatnou náladu, která má někdy jasnou příčinu, třeba v podobě nepříznivého vývoje naší situace, někdy má příčinu méně jasnou, třeba na nás dolehne jen tíže běžných starostí uprostřed týdne, kdy je víkend ještě daleko.

číst dále...

17 komentářů

Atrofie poševní sliznice

10.10.2012 kategorie: Klimakterium

Naše společnost sice není tak falešně úzkoprsá, jak to zaznívá v slavné hře "Vagina - monology" americké autorky Evy Ensler, ale přesto i české ženy mají problémy hovořit o své pochvě a sexualitě a to dokonce i s lékařem.

číst dále...

20 komentářů

Horší zvlhčení vaginální sliznice

02.09.2012 kategorie: Klimakterium

Neuplyne týden, možná dva, abych neslyšela stesky některé z mých pacientek/klientek, že už to prostě s manželem „není ono". Při konkrétnějším rozhovoru pak ženy většinou uvádějí bolesti při pohlavním styku, způsobené nejčastěji špatným zvlhčením v pochvě.

číst dále...

14 komentářů

Existuje mužský přechod ?

18.03.2012 kategorie: Klimakterium

Nejen svět medicíny, ale i široká ve­řejnost se touto otázkou začínají stále více zabývat. Odpověď se skrývá v ter­mínu ANDROPAUZA, či snad ještě lépe částečná androgenní nedostatečnost stárnoucích mužů.

číst dále...

3 komentářů

Hormonální substituční terapie (HT) -

02.01.2012 kategorie: Klimakterium

Příslušnice něžného pohlaví dnes - díky prodlužujícímu se věku - prožívají v období klimakteria minimálně třetinu celého svého života.Je také známo,že období přechodu nastává  u současných  žen  dříve,než tomu bylo v minulém století. Logicky si tedy tyto ženy přejí, aby léta přidaná životu, měla také potřebnou kvalitu a nebyla spojena s rychle přibývajícími chorobnými stavy a zdravotními komplikacemi,kterým lze předejít.

číst dále...

0 komentářů

Průvodce klimakteriem

03.01.2011 kategorie: Klimakterium

KLIMAKTERIUM   neboli   PŘECHOD je období života ženy, kdy dochází   k   postupnému vyhasínání funkce vaječ-níků (přestává se vytvářet hormon estrogen). V našich zeměpisných podmínkách   nastává nejčastěji mezi 45. -55. rokem života.  Může přijít dříve, ale i později. Začátek tohoto období je u jednotlivých žen   individuální  a  je   ovlivněn např.   prodělanými   chorobami, stavem   výživy,    rodinnou    dis­pozicí...  Výrazně  může  do  ná­stupu přechodu zasáhnout gyne­kologická    operace    (odstranění vaječníků).

číst dále...

25 komentářů

Z Vašich dotazů

03.11.2008 kategorie: Klimakterium

Proč užívat HST

číst dále...

8 komentářů

Lokální estrogeny

03.11.2008 kategorie: Klimakterium

Úbytek ženských hormonů v organismu ženy může nastat z nejrůznějších příčin. Nejčastěji se tak děje v rámci přirozeného stárnutí. Většinou po 50. roce života dochází k prudkému snížení množství ženských hormonů, zvláště estrogenu. Žena se ocitne v tzv. přechodu, v klimakteriu.

číst dále...

6 komentářů