Vaginální mykózy

02.11.2008 kategorie: Vaginální infekce

Vaginální mykóza (známá také jako kvasinková infekce nebo kandidóza) je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život, téměř polovina z nich ji dostává opakovaně. V České republice tento problém v současnosti trápí nejméně 100.000 žen v produktivním věku. 

 

Proč vznikají?

Tento zánět pochvy způsobují hlavně kvasinky rodu Candida albicans, které jsou běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy u řady žen. Samy o sobě ještě nemusejí vést k onemocnění. Mykózy vznikají až v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolávají zánět v poševní sliznici.

K rizikovým faktorům, které podporují rozvoj vaginální mykózy, patří například užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, některé typy hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby, jídlo bohaté na cukry, stres. Příčinou může být i nesprávná hygiena - především nadměrné mytí intimních partií a používání parfémovaných mýdel a vložek, obtíže často vznikají po koupání v bazénu s chlórovanou vodou, někdy i po pohlavním styku. K přemnožení kvasinek přispívá teplé a vlhké prostředí, zejména nošení nevhodného prádla, upnutých neprodyšných kalhot nebo mokrých plavek, v nichž se intimní oblasti snadno zapaří. Někdy však mykózy vznikají i bez zjevné příčiny.

 

Jak se léčí?

Na léčbu akutních vaginálních mykóz jsou běžně používány čípky, masti nebo tablety souhrnně označované jako antimykotika. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech je zpravidla bez obtíží. Problém ale představuje skutečnost, že samotné vyléčení akutní mykózy nedokáže vždy zabránit jejímu častému opakování.

 

Velkým problémem je, když se mykóza vrací a opakuje

Na otázku, proč se některým ženám vaginální mykózy neustále vracejí, neexistuje jednoznačná odpověď. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou" ve vaginální tkáni. Jednou z rozhodujících příčin je dlouhodobě narušená mikroflóra celého organizmu, svou úlohu sehrává poševní pH, zánět sliznice a některé další faktory. Někdy může být důvodem závažná porucha celkové imunity. Z uvedeného vyplývá, že léčba opakovaných vaginálních mykóz musí být komplexní.

 

Vhodné řešení - podpůrná léčba Wobenzymem

V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovým lékem Wobenzymem. Jeho příznivý efekt lze přisoudit komplexnímu působení v organizmu: na zánět působí regulačně, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhá podpořit takové imunitní mechanizmy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu. Zkušenosti s příznivým působením tohoto enzymového léku na imunitu jsou z celé řady různých medicínských oborů - při léčbě opakovaných zánětů dýchacích cest u dětí i u dospělých, u opakovaných zánětů močových cest apod. Každé opakování nemoci v poměrně krátkém časovém rozmezí upozorňuje především na to, že imunita nemusí být v pořádku.

 

Nejnovější výsledky projektu „Ověření účinnosti Wobenzymu v komplexní léčbě opakovaných vaginálních mykóz"

Na realizaci tohoto projektu se podílelo 7 ambulantních gynekologických pracovišť v ČR. Po dobu dvou let bylo sledováno 62 žen (od 18 do 48 let). Výsledky byly vyhodnoceny datovým centrem Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM v Praze.

 

Co trápilo pacientky nejvíce? 

- svědění (95% všech žen)

- výtok (93%)

- pálení (66%)

- bolest při pohlavním styku (53%)

- bolest při močení (40%)

 

Jak byly léčeny?

Po celou dobu sledování (celkem 2 roky) byla pro léčbu akutních mykóz používána standardní antimykotická léčba ve formě čípků, mastí nebo tablet. Byl srovnáván počet vaginálních mykóz u každé pacientky za 12 měsíců bez podpůrné léčby Wobenzymem s následujícím obdobím 12 měsíců od začátku podávání Wobenzymu. Ženy užívaly Wobenzym v dávce 2x8 dražé denně po dobu 10 týdnů.

 

Na začátku mykózy 4x i více za rok

V roce před zahájením léčby Wobenzymem, kdy pacientky dostávaly jen standardní antimykotickou léčbu, měl největší počet sledovaných pacientek - 48 žen - mykózu 4krát. Šest žen ji prodělalo 5krát, pět žen 6krát. Po jedné pacientce ze sledovaného souboru 62 žen mělo mykózu 7krát, 8krát a 9krát.

 

Zlepšení u všech

 Ve sledovaném období 12 měsíců od zahájení léčby Wobenzymem zůstalo 39 pacientek (63% ze všech) zcela bez mykóz. 17 pacientek (27,4%) mělo mykózu pouze jednou, 4 ženy (6,4%) dvakrát a 2 ženy (3,2%) třikrát. U všech sledovaných pacientek došlo v roce od zahájení podpůrné léčby Wobenzymem ke zlepšení - tj. snížení počtu opakovaných mykóz.

Z výpovědí pacientek

(Zveřejněné příběhy jsou autentické, na vlastní přání pacientek uvádíme pouze jejich křestní jméno a údaj o věku.)

paní Šárka, 38 let
„Mykóza se mi poprvé objevila po druhém porodu. Je to už asi 8 let a od té doby se mi toto onemocnění neustále opakovalo. Vyzkoušeli jsme nejrůznější typy léků, vždycky tak asi měsíc jsem byla v pořádku a pak se to zase vrátilo. Asi před půldruhým rokem jsem začala užívat Wobenzym. Ze začátku jsem nepozorovala výraznější změnu, ale po dvou měsících se účinky tohoto léku projevily. I po skončení kúry jsem byla řadu měsíců zcela bez mykóz. Takovou úlevu jsem už léta nepoznala! Když jsem pak cítila začínající potíže, rychle jsem si v lékárně koupila velké balení Wobenzymu - a problém byl vyřešen. Občas se sice určité potíže přece jen dostaví, ale jsou nesrovnatelně slabší než dříve."

paní Naděžda, 43 let
„Gynekologické mykózy jsem měla dlouhodobě, v podstatě od dospívání. Často mě trápily čtyřikrát i více za rok. Navíc jsem ještě trpěla nepříjemnými opary v oblasti genitálií. Tyto mé problémy určitě souvisí s tím, že mám narušenou imunitu. Trpím na sluneční alergii a špatně snáším změny prostředí. Když jsme například měli odjet na dovolenou, šla jsem vždy předem ke gynekoložce, aby mi dala na cestu nějaký prostředek, protože jsem věděla, že změna prostředí se s největší pravděpodobností projeví opary a mykózami. V průběhu let jsem vyzkoušela nejrůznější prostředky - některé zabraly lépe, jiné nikoliv, často došlo jen k utlumení potíží, které se po čase zase vrátily. Asi před třemi lety jsem začala brát Wobenzym, který jsem užívala 10 týdnů. Osobně jsem byla jako matematička zpočátku skeptická, ale musím říct, že výsledek mě velice mile překvapil. Během užívání ani celý další rok jsem neměla vůbec žádné problémy. Od té doby - za dva roky - jsem měla mykózu jen asi jednou, maximálně dvakrát, a frekvence výskytu oparů klesla tak na jednu desetinu. Právě teď jsem v zaměstnání prodělala docela hektické období, takže jsem si řekla, že by to chtělo konečně zase pomoci oslabenému organizmu Wobenzymem."


Komentáře

24.07.2010 - kamilla
Mykózy jsou velice nepříjemné, někdo je na ně háklivý a často se mu vracejí. Dobrý je Grep out od farmaxu, má antioxidační účinek. Dále je třeba dbát na životosprávu a hygienu. Vyvarovat se sladkostí, pít zelený čaj aj. Nebo je dobrý octový výplach a canesten.
05.08.2010 - Verča
Mám už letos mykózu potřetí :( a tak jsem si navíc koupila Wobenzym, který pomohl sestřence...takže věřím, že pomůže i mě. ;)
25.08.2010 - Alena
Vsem,kteri trpi vaginalnimi problemy, doporucuji jist 1 bily jogurt denne a je po problemu.Trpivala jsem temito problemy radu let a vzdycky nekolikrat za rok. Pote mi kamaradka rekla o jogurtu a od te doby [je to uz 4 roky] jsem nemela jediny problem. Urcite to zkuste - funguje to ihned. Zadnej doktor Vam o tomhle nerekne, protoze by hned zkrachovali vsechny vyrobci vaginalnich cipku..wobenzymu.. atd...atd... Znovu opakuji,ze to musi byt jen bily jogurt bez prichuti a s zivymi kulturami {bulgarius....}!!!!!!
26.04.2011 - Dana
Vaginalni mykoza me trapila 10let porad se opakovala nekolikrad do roka no skoro porad zkusila jsem Wobenzym ale ten je hodne drahej znama mi poradila uzivat kazdy den 1 tabletu laktobacilu od Swiss a muzu rict ze od te doby co je beru mam klid uz pul roku konecne bez svedeni a paleni:-)))
08.08.2011 - Jana
Já má s wobenzymem, k kterém se tu píše, velmi dobré zkušenosti. Mykózy mě trápily hlavně přes léto v době dovolených a největších veder, nebyly to zrovna příjemné a měla jsem je každé léto! Předloni jsem k antimykotikům vyzkoušela wobenzym a teď ho beru vždy na jaře jako prevenci a konečně se mi mykózy přestaly vracet! vyzkoušejte to ;)
22.05.2012 - misova
Take mam leta problemy s mykozama. Ale jogurt jim kazdy den i dva za den a nic mi nepomaha. Take hodne piju kefir. Tak stale kupuji prasky v lekarne proti mykoze. Myslim si, ze by mel pokazdem problemu brat nejake prasky i partner, protoze pri kazdem styku to clovek ma znovu. Chlapy zadne problemy nepocitiji a lehce ty mykozy si prenasime navzajem.
07.06.2012 - Melinda
Já jsem absolvovala léčbu Wobenzymem po té, co jsem měla mykózu 9 x za 11 měsíců. Probíhala léčba Clotrimazolem a Canesten čípky (mast partner) a k tomu jsem měla doporučenou léčbu Wobenzymem 2x8 tablet asi dva a půl měsíce. Fakt jsem se snažila to dodržovat a nebylo to lehké, každopádně od té doby jsem kvasinky neměla. JE taky ale důležité, aby se léčil i partner, jinak se to zase zanese.
21.06.2012 - Markéta
již se mě to letos vrátilo a opravdu hrůza. Nic na to nepomáhá. Doktor mě doporučil přípravek Femifit a za 4 dny bylo po problémcích. Tak mohu jen doporučit. Používám to i preventivně a hlavně je to dlouhodobě lacinější než jiné přípravky
26.07.2012 - Aneta
Ahoj,je mi 19 a vaginální mykozóu trpím asi od 15 let :-( za ty čtyři roky jsem ji měla minimálně dvacetkrát :-( na gynekologii jsem víc než doma, právě kvůli mykóze :-( nejvíc mě vždycky zaráží, že mi pokaždé doktoři řeknou to samé.. předepíšou mi nějaká antimykotika a řeknou mi, že jsou tyto problémy velmi časté :-( mě ale vůbec nepřijde normální chodit na gynekologii 3x až 5x do roka :-( vyzkoušela jsem snad už úplně všechno :-( po léčbě jsem vždycky chvilku v pohodě a pak to přijde znova :-( svědění a výtoky :-( nejvíce mě to omezuje v sexuálním životě :-( při pohlavním styku mě to dost pálí a bolí :-( přítel i já jsme z toho dost nešťastní :-( tanga jsem uý dávno přestala nosit, vyměnila jsem je za bavlněné kalhotky.. upnuté kalhoty ani rifle také nenosím :-( antibiotika jsem nebrala ani nepamatuju :-( cukrovku nemám... parfémované sprchové gely na intimní partie nepoužívám.. Tak co sakra dělám špatně když vlastně nedělám nic :-( nechci do sebe cpát další chemický přípravky :-( víte někdo o účinné radě, která opravdu zabírá..?? :-) jsem dost zoufalá :-( už jsem byla u šesti gynekologů a ani jeden z nich mi nedokázal pomoct :-(
12.08.2012 - Tina
Každý rok to bylo stejné, jen co jsme vyšla v plavkách na koupaliště a okoupala jsem se v bazénu tak jsem ji měla. Jsem na to náchylná. Byl mi doporučen přípravek laktobacily imunit, ty mi opravdu pomohly. Nedám na ně dopustit.
22.08.2012 - Ivona
Tak to mám stejnou zkušenost jako Tina. Taky mi vadilo snad utřít se jen špinavým A taky mi doporučila doktorka at si koupím laktobacily. Koupila jsem si laktobacily imunit. Nejsou vůbec drahé a jde to poznat, že pomohly. Mykozu už jsem neměla a nebývám ani nachlazená jako dřív.
30.10.2012 -
Mykoza mě jednu dobu trápila hodně, doktorka mi řekla že mám sníženou imunitu a měla bych si ji podpořit. Koupila jsme si na to Hlívu ústřičnou 800mg, obsahuje taky rakytník, což je dobrá kombinace. Mykozu jsem od té doby neměla ani jednou, hodně mi to pomohlo a cítím se líp než dřív.
02.01.2013 - Coach Outlet Online
The fear of

Coach Outlet Online

in place this year as draconian incentives

Gucci Belts

that would force them to confront the nation’s

Coach Factory Online

growing debt. Now, lawmakers are trying to keep

Coach Outlet Online

them from happening, though it seemed most likely

Coach Bags Outlet

on Saturday that the cuts, known as sequestration,

Coach Factory Outlet Online

would be left for the next Congress, to

Hermes Belt

be sworn in this week.“We just can’t afford

Coach Boots Outlet

a politically self-inflicted wound to our economy,”

Coach Outlet Store Online

Mr. Obama said Saturday in his weekly address.

Coach Outlet

“The housing market is healing, but that could

Coach Factory Online

stall if folks are seeing smaller paychecks. The

Coach Factory Outlet

unemployment rate is the lowest it’s been since 2008,

Coach Outlet

but already families and businesses are starting to

Coach Factory Online

hold back because of the dysfunction they see in Washington.”

Louis Vuitton Belts

another painful economic slowdown appears to

Coach Factory Outlet

have accelerated deal-making on Capitol Hill with

Coach Online Outlet

just 48 hours left before the so-called fiscal

Coach Factory Outlet Online

cliff arrives. Weeks of public sniping between

Coach Factory Store

Mr. Reid, the Democratic leader, and Senator Mitch

Coach Outlet Online

McConnell of Kentucky, the Republican leader, ebbed

Coach Outlet Store Online

on Friday evening with pledges of cooperation

Coach Outlet Online

and optimism from both.
27.02.2013 - Ája
Já vyzkoušela taky značku Imunit laktobacily, ale novinku cucavé pastilky, chuť výborná, balení do kapsy a mykóza se zatím drží zpátky! 
05.03.2013 - murge27
constitution, is much like a vast oven, heated to a temperature suit-
07.03.2013 - urin84
in Mendelssohns Morgenstunden, wirkung cialis Hardenberg versucht nun die Natur des Willens . dal lato del nostro argomento son poco o nulla, viagra dosaggio testimonianza del non dubbio suo merito verso la.
15.07.2016 - wengdongdong

replica watches

ray bans

polo ralph shirts

michael kors handbags

michael kors handbags

gucci

north face outlet

jordan 3 infrared

christian louboutin outlet

coach outlet

nike free run

christian louboutin sale

adidas originals

rolex watches

coach outlet

michael kors outlet

air jordan pas cher

cheap jordans

michael kors outlet clearance

jordan 6

coach outlet

celine

louis vuitton outlet

ralph lauren polo

coach outlet store online clearances

michael kors outlet

ray ban sunglasses outlet

louis vuitton outlet

hollister clothing store

timberland boots

lebron james shoes

coach outlet

oakley sunglasses

michael kors outlet online

gucci outlet

jordan 4 toro

celine

kevin durant shoes 8

kate spade

coach outlet

louis vuitton handbags

giuseppe zanotti sneakers

coach outlet

lebron james shoes

nike factory outlet

kate spade handbags

adidas outlet

lebron james shoes 12

beats headphones

oakley vault

toms outlet

toms shoes

louis vuitton handbags

michael kors outlet

ray ban sunglasses

nike outlet store

burberry outlet

timberland outlet

michael kors outlet

cheap jordan shoes

michael kors outlet

giuseppe zanotti

louis vuitton outlet

ralph lauren

louis vuitton

true religion jeans

toms outlet

jordan 13

rolex watches outlet

nfl jerseys wholesale

nike air force

jordans

air jordan 13

nike roshe flyknit

kevin durant shoes

louis vuitton outlet stores

coach factory outlet

true religion jeans

louis vuitton

oakley vault

cheap oakley sunglasses

louis vuitton outlet

ralph lauren outlet

ed hardy clothing

louis vuitton outlet

coach outlet

coach outlet

mont blanc pens

true religion

tods shoes

nike sb

adidas trainers

polo ralph lauren

coach outlet online

coach factory outlet

christian louboutin outlet

nike trainers

coach factory outlet

ray ban sunglasses

christian louboutin shoes

michael kors handbags

coach factory outlet

nike basketball shoes

kobe bryant shoes

fitflops sale clearance

rolex submariner

jordan 8s

christian louboutin outlet

cheap ray ban sunglasses

michael kors handbags

louis vuitton handbags

ray ban sunglasses

basketball shoes

toms shoes

christian louboutin shoes

nike uk

toms shoes outlet online

coach canada

michael kors outlet

michael kors

adidas shoes

ray ban sunglasses

toms outlet

oakley sunglasses

burberry outlet online

michael kors canada

oakley sunglasses

kobe bryant shoes

adidas shoes

michael kors handbags

cheap jordans

longchamp bags

adidas originals shoes

adidas nmd

vans shoes outlet

hermes handbags

coach factory outlet

tiffany outlet

louis vuitton handbags

ralph lauren polo

longchamp handbags

hermes bag

cheap oakley sunglasses

true religion outlet

christian louboutin outlet

coach outlet store online clearances

longchamp handbags

louis vuitton outlet stores

beats wireless headphones

true religion outlet

ray ban

louboutin pas cher

cheap jordan shoes

ray-ban sunglasses

ray ban outlet

nike trainers

hollister clothing

michael kors outlet

michael kors outlet

ray ban wayfarer

vans shoes

louis vuitton handbags

michael kors outlet

air jordans

cheap toms shoes

coach outlet online

coach factory outlet

retro jordans

nike nfl jerseys

nike roshe run

michael kors outlet

kate spade outlet

true religion shorts

gucci outlet

nike air max 90

hermes birkin bag

coach outlet

ray ban sunglasses outlet

air max 90

nike outlet

insanity workout

nike uk

supra sneakers

michael kors handbags

michael kors outlet

coach outlet

cartier watches

michael kors purses

fitflops

adidas originals

oakley sunglasses

tory burch flats

louis vuitton handbags

asics running shoes

louis vuitton outlet

oakley sunglasses

tods outlet

kobe 9

coach factory outlet

louis vuitton

tory burch outlet

adidas yeezy

louis vuitton outlet

christian louboutin outlet

toms shoes

replica watches

air max 90

toms shoes

louis vuitton outlet

ralph lauren outlet

coach outlet

jordan retro

ray ban sunglasses

toms shoes

gucci outlet

nike air max

true religion

coach outlet online

michael kors outlet clearance

adidas yeezy

ghd flat iron

louis vuitton outlet

celine handbags

hollister clothing

jordan 3

supra shoes

michael kors outlet online

christian louboutin flats

louis vuitton handbags

coach factory outlet

polo shirts

cheap oakleys

nike free run 2

louis vuitton outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton outlet

timberland boots

nike free run

nike sb shoes

coach outlet store online

oakley sunglasses

coach factory outlet

tory burch outlet

coach factory outlet

nike blazers

coach outlet

michael kors outlet

pandora jewelry

michael kors outlet

louis vuitton handbags

cheap jordans

abercrombie

michael kors outlet clearance

kate spade handbags

jordans for sale

nike air jordan

coach outlet store online

louis vuitton outlet

nike air huarache

polo ralph lauren

coach outlet

celine handbags

air jordan retro

lebron james shoes 2015

replica watches for sale

jordan 4

michael kors handbags

louis vuitton outlet

nike air force 1

tory burch outlet

nike air max

coach outlet

ray ban sunglasses

coach outlet store online

longchamp outlet

coach outlet online

michael kors outlet

adidas outlet store

true religion jeans

louis vuitton

michael kors outlet

michael kors outlet

michael kors outlet clearance

nike running shoes

true religion jeans

christian louboutin sale

oakley sunglasses

true religion outlet

cheap nfl jerseys

adidas ultra boost

jordan 8

mont blanc

louis vuitton outlet

michael kors outlet online sale

coach outlet

polo ralph lauren outlet

marc jacobs

oakley sunglasses wholesale

jordans

louis vuitton outlet

cheap jordans

coach outlet

cheap oakley sunglasses

ray ban sunglasses

nike uk

louis vuitton handbags

lebron james shoes 13

kate spade

jordan 11s

ralph lauren sale

michael kors outlet

michael kors outlet online

cheap jerseys

coach outlet store online

louis vuitton outlet

pandora jewelry

michael kors purses

polo ralph lauren outlet

ray ban sunglasses

jordan shoes

michael kors handbags

polo ralph lauren

burberry outlet

designer handbags

replica watches

abercrombie & fitch

kate spade handbags

nike air max

cheap oakleys

jordan shoes

christian louboutin

cheap jordans

polo ralph lauren

jordan shoes

cheap ray ban sunglasses

cheap oakley sunglasses

jordan concords

louis vuitton

coach factory outlet

oakley sunglasses

fitflop sandals

louis vuitton handbags

gucci handbags

toms

oakley outlet

louis vuitton

mont blanc pens

juicy couture

adidas superstar

adidas ultra boost

tory burch sale

ghd hair straighteners

rolex watches

jordan retro 3

fake watches

louis vuitton bags

timberland outlet

toms outlet

gucci handbags

louis vuitton outlet

louis vuitton bags

fitflops

gucci outlet

kobe shoes 11

nike roshe flyknit

fitflops sale clearance

nike roshe runs

kate spade

cheap oakley sunglasses

christian louboutin outlet

ralph lauren polo outlet

christian louboutin shoes

asics shoes

coach outlet

adidas shoes

adidas uk

michael kors outlet clearance

ralph lauren outlet

toms shoes

louis vuitton handbags

nike huarache shoes

adidas stan smith

instyler curling iron

gucci handbags

kobe 11

20167.16wengdongdong
29.06.2017 - myy

MYY

 

pandora uk northface new balance ralph lauren black friday nike hermes birkin pandora jewellery hollister clothing omega watches versace outlet supra shoes jaguars nfl jersey bcbg dresses air max chicago bulls jerseys michael kors outlet online sale coach outlet adidas coach outlet roshe run michael kors outlet oakley sungalsses outlet michael kors bags celine handbags michael kors black friday nike salvatore ferragamo cheap jerseys air force ray ban roshe run oakley sungalsses outlet ralph lauren polos ferragamo nike air max ray ban sunglasses oakley outlet nike huarache ray ban black friday orlando magic jersey pacers jersey hollister air max cheap nfl jerseys cheap jordans burberry uk air jordans nike air new balance outlet boston celtics jerseys salvatore ferragamo cheap nhl jerseys michael kors outlet online eagles nfl jersey cheap shoes nfl jerseys asics outlet michael kors outlet dallas mavericks jersey prada shoes north face broncos nfl jersey reebok michael kors jordan release dates omega watches fidget spinner converse watches michael kors handbags polo outlet dsquared2 detroit pistons jerseys michael kors australia cheap true religion ray-ban sunglasses dsquared2 outlet nike free steelers nfl jersey ralph lauren online shop nets jerseys new balance marc jacobs ecco shoes north face outlet raptors jersey cheap ray ban tn pas cher converse sneakers polo ralph new balance michael kors purses true religion outlet converse scarpe hogan raiders nfl jersey ray ban flat iron nike air max michael kors marc jacobs kate spade adidas tracksuits chiefs nfl jersey trail blazers jersey burberry outlet polo ralph lauren outlet long champ cheap michael kors puma air max shoes polo outlet online thomas sabo the north face outlet

Přidat komentář

Jméno
Kontrolní otázka proti SPAMu: Na louce se pase bílý kůň, jakou má barvu?