Laser v kosmetice

22.11.2010 kategorie: Estetická chirurgie

Laser je  vysoce organizovaný paprsek - proud fotonů, který má tři základní vlastnosti. V první řadě tyto fotony mají pouze jednu barvu, laserový paprsek je tedy monochromatický. Víte, které světlo je vůbec "nejšpinavější"? Denní - bílé světlo. Fotony tvořící denní světlo totiž kmitají ve všech vlnových délkách, ale ve výsledném efektu se tyto délky navzájem vykrátí. Naopak laser má jen jednu barvu, tedy vlnovou délku. Navíc fotony laserového paprsku kmitají pouze v jedné rovině - tomu se říká polarizace. Třetí vlastností laserového paprsku je koherence - to znamená, že fotony laserového paprsku, kmitají nejen ve stejné rovině, ale také ve stejné křivce.- O to je působení laserového paprsku intenzivnější.

 

Laserové přístroje

 

Je mnoho laserových přístrojů, což si často bohužel lidé neuvědomují. Mají pocit, že laser je pouze jeden univerzální a funguje na všechno. V první řadě tyto přístroje můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Do první skupiny patří tzv, lasery invazivní, tedy lasery chirurgické na kterých smí pracovat pouze speciálně vyškolení lékaři a do druhé skupiny můžeme zařadit lasery terapeutické , nebo-li biostimulační, se kterými mohou pracovat zdravotní sestry nebo i kosmetičky.

 

Chirurgické lasery se dále dělí do několika základních skupin podle toho, kde se laserový paprsek absorbuje.

Do první skupiny patří laserové paprsky, které se absorbují ve vodě. Nejvíce vody je obsaženo v kůži, a proto se tyto lasery mohou používat na odstranění vrásek, vpadlých jizev po akné nebo například bradaviček. Principem je tu odpaření vrchní části pokožky. V těchto případech se nezasahuje do hlubších vrstev kůže. Jedná se tedy o nekrvavou metodu při které nevznikají jizvy.

 

Druhá skupina přístrojů produkuje paprsek, který se absorbuje v krevním barvivu. Jedná se o "cévní" lasery, které se používají na odstraňování rozšířených žilek na obličeji ,na končetinách apod. Laserový paprsek barvivo rozloží, to je postupně vstřebáno, a cévu zároveň "zataví". Jiný typ laserového paprsku se absorbuje v melaninu, tedy pigmentu. Tyto lasery se používají při odstraňování pigmentových skvrn, nebo při depilaci. Právě u depilace je proto důležitá barva chloupku - pokud je chloupek světlý, laserový paprsek nemá šanci. Je tu i další omezení. Opálená, nebo pleť s více pigmentem , by se měla laserové depilaci vyhnout. Laserový paprsek totiž nepozná, zda je melanin obsažen ve folikulu chloupku, a nebo v kůži a hrozí zde riziko popálenin. Naštěstí v současné době je již v provozu nová generace laserů, určených k depilaci / NdYag lasery s prodlouženým pulzem/. Tyto lasery mají 4x větší výkon, 50-100x déle působí na kůži a paprsek se prakticky nevstřebává v kožním pigmentu. Vzhledem k těmto vlastnostem již paprsek nepůsobí tak povrchově, čehož lze využít k depilaci pacientů s tmavším typem pokožky či u opálených, zároveň zde nehrozí riziko popálenin a toto ošetření lze také provádět v letním období.

 

Do druhé základní skupiny laserů patří tzv. lasery terapeutické, nebo-li biostimulační. Tyto přístroje působí svým paprskem, který říká: " Pozor, pozor, buňko, měla bys fungovat tak, jak máš." I tyto přístroje můžeme dále dělit. Hlavně podle jejich barvy. Zatímco infračervený paprsek prostupuje do hlubších vrstev, tedy až do svalů a kloubů, červený a zeleny paprsek se absorbuje v kůži. V kosmetice a dermatologii se nejčastěji využívá paprsek červený. Zelená barva je sice účinější, ale takové přístroje jsou finančně dosti náročné. Další kritérium na rozdělení terapeutických laserů je jejich výkon. Přístroje s výkonem do 5 mW se mohou používat v kosmetikách, výkonější lasery ( 5 mW - 500mW )by měly využívat zdravotní sestry pod vedením lékaře, který léčbu indikuje. Terapeutické lasery se požívají při dohojovacích procesech, mají protizánětlivé a analgetické účinky a hlavně normalizují činnost buněk. V současné době se tyto přístroje nebo metody začínají často používat právě v kosmetických salonech jako součást preventivní péče o pleť. V každém případě je velmi důležité zvolit pro tyto účely správný typ přístroje nebo právě metody. Tak například méně účinný laser lze sice použít pouze samostatně , ale jeho účinek není nejideálnější. Po jeho působení sice začnou buňky lépe pracovat, ale k tomu potřebují živiny a především kyslík, což běžně získávají z krve. V tomto případě hrozí nebezpečí, že takový přístroj za dobu, která se běžně používá, není schopen dostatečně ovlivnit i krevní oběh, a stimulované buňky pracují na kyslíkový dluh. V současné době však již existují speciální metody jak tento problém úspěšně vyřešit .

 

 

Léčebné účinky terapeutických laserů

 

Terapeutické lasery se používají při dohojovacích procesech - poranění, popáleniny, pásový opar apod., mají protizánětlivé a analgetické účinky a hlavně normalizují činnost buněk.

 

Tyto přístroje můžeme rozdělit:

 

Podle jejich barvy :

 - infračervený paprsek prostupuje do hlubších vrstev, tedy až do svalů a kloubů,

 - červený a zelený paprsek se absorbuje v kůži.

 

V kosmetice a dermatologii se nejčastěji využívá paprsek červený.

Zelená barva je sice účinější, ale takové přístroje jsou finančně dosti náročné.

 

Podle výkonu :

 - přístroje s výkonem do 5 mW se mohou používat v kosmetikách,

 

 - výkonější lasery ( 5 mW - 500mW )by měly využívat zdravotní sestry pod vedením lékaře, který léčbu indikuje.

 

 

Použití laserů:

 

  

VRÁSKY

  

Vráska - je velice široký pojem. Můžeme je rozdělovat podle různých kritérií.

 

  • podle původu
  • vrásky způsobené nedostatečnou regenerací kůže
  • vrásky mimické
  • podle hloubky - čím je vráska hlubší, tím trvanlivěji je v pleti takříkajíc zakotvena

 

Vrásky mělké - prevence

 

Každý by si měl uvědomit důležitost prevence. Doposud platilo, že kdo vrásky ještě nemá, moc si jimi hlavu neláme a nad tímto problémem se nezamýšlí. Platí to zhruba do věku 30 let. Potom se objeví první náznaky a pokud se na ně nereaguje, přibývání vrásek rychle narůstá.

Zejména pro počáteční období se nejlépe osvědčilo používání švýcarské metody Lasocare, která spojuje účinky speciálního gelu Lasocare basic 645 a oranžově červeného laserového paprsku.

 

Samotné ošetření je velice jednoduché. Po vmasírování gelu do hloubky kožních pórů nastartujeme reakci světlem příslušného laseru. Zkušenosti ukazují, že tak dojde k intenzivnímu okysličení pleti s účinností jaká je jinými metodami prakticky nedosažitelná. Výsledkem je intenzivní regenerace jednotlivých vrstev pokožky. To se nejnápadněji projeví stejnoměrným vypnutím pleti, částečným vymizením drobných vrásek a zmenšením hloubky vrásek větších. První výsledky lze pozorovat už po první aplikaci , ale nejtrvalejších výsledků lze dosáhnout dlouhodobým pravidelným používáním gelu, který si pacient(ka) nanáší ještě každý večer doma.

  

Vrásky hluboké

 

Laserová terapie v dané oblasti využívá tzv. invazivní nebo-li chirurgické lasery. Díky této metodě umíme řešit i případy, které plastickou chirurgií řešit nelze, např. vrásky nad horním rtem nebo jemnější vrásky kolem očí, popř. odstraňování drobných defektů (znamének, bradavic) bez jizev. Laserový paprsek, přesně cílený zkušeným lékařem, je zaměřen na povrchovou vrstvu kůže - epidermis. Působí do předem určené hloubky tak, aby nemohlo dojít k nežádoucímu zasažení tkáně, která ošetření nepotřebuje. Ošetřená pokožka se tím zbavuje vody, buňky epidermu ztrácí životaschopnost a oddělí se od zdravé pokožky.Laserový paprsek zároveň zacelí všechny ranky či malé cévky v této spodní vrstvě, ta se tím jakoby stáhne a zároveň vypne. Po odpaření povrchové vrstvy pokožky jsou ošetřená místa načervenalá, vypnutá , někdy se může objevit i mírný krátkodobý otok. Vlastní hojení pleti probíhá delší dobu. Nejdůležitější je však první týden kdy je nutné tato místa pravidelně ošetřovat a dbát přesně rad lékaře. Po zákroku se mohou pacienti běžně sprchovat a mýt, avšak po omytí je nutno na ošetřené místo aplikovat doporučený přípravek. Již po deseti dnech lze bez problémů použít make-up                      .

Tento typ zákroku je ideální provádět v období od podzimu do jara. Důvodem k tomu je dlouhodobá citlivost ošetřeného okrsku na sluneční záření, jehož vlivem by mohlo dojít k nežádoucí reakci , např. k dočasné hyperpigmentaci. Naštěstí však v současné době existují speciální přípravky, které dokáží zabránit průniku slunečních paprsků, takže v nutných případech je možné provádět tyto zákroky i v letních měsících.

 

JIZVY

 

Téměř každý z nás na sobě jizvu má. Některé nevadí, protože časem vybledly a skoro je nevnímáme. Něco jiného jsou nápadné jizvy po úrazech, různých chirurgických zákrocích a akné, které zvlášť na obličeji a v ženských dekoltech působí značné trauma.

Při nehodě nebo úrazu musíme spoléhat na to, že nám lékař v rámci první pomoci ošetří poranění co nejlépe, a nemůžeme to nijak ovlivnit. Když si však chceme na kůži nechat sami něco odstranit, měli bychom se nejprve poradit s odborníkem. Nejrizikovější oblast pro vznik nepěkných jizev je hrudník, hlavně oblast hrudní kosti. V těchto místech potom může po chirurgickém odstranění několik milimetrů velkého znaménka, vzniknout i několikacentimetrová keloidní jizva. V tomto případě je lepší nic nepodnikat, nebo zvolit metodu, kde je riziko vzniku jizvy minimální, např. laser                    .

Jizva je méněcenná tkáň a nikdo neumí donutit kůži, aby se v místě jizvy plnohodnotně zregenerovala. V nejlepším případě je jizevnatá tkáň velmi nenápadná, v rovině s okolím, bývá světlejší a má lehce jinou strukturu. Je tedy jasné, že jizvu nikdo odstranit neumí, vždy je možná pouze její korekce                                 .

Způsob ošetření záleží na stáří a druhu jizvy, na lokalitě, mechanismu vzniku a fototypu pacienta. Ve většině případů se používají kombinace různých postupů.

Ovlivňování jizvy je nejlepší ve stadiu, kdy se tvoří, tedy co nejdříve. K tomu lze využívat biostimulační laser, který má hojivé, protizánětlivé a anestetické účinky. Ke korekci již vzniklých keloidních (vystouplých) jizev jsou používány invazivní lasery ( cévní a odpařovací ) v následné kombinaci s biostimulačními lasery, tlakové masáže, aplikace speciálních gelových náplastí, popř. injekční aplikace kortikoidů. Velkým problémem jsou jizvy atrofické, které jsou pod úrovní kůže. Do nich lze teoreticky napíchat kyselinu hyaluronovou, ale efekt není trvalý. Pokud se jedná o vpadlé jizvy po akné, lze ke korekci použít odpařovací laser. V případech akné je však vždy lepší a efektivnější ošetřovat již jizvy v průběhu aktivních projevů                                     .

Jednou z důležitých zásad u jizev čerstvých je ochrana před slunečními paprsky !

 

BRADAVICE

  

Bradavicemi je postiženo přibližně 5% veškerého obyvatelstva. Většinou jsou to benigní změny kůže, které postihují především děti a mládež, a které se často vyléčí samy od sebe. Původcem bradavic jsou viry. Lze se jimi nakazit přímým kontaktem kůže nebo také šupinkami odloupané kůže, v nichž jsou viry přítomny Množství kožních šupin leží kolem bazénů a jejich odtoků, stejně jako v koupelnách, kobercích, postelích apod. S těmito viry máme tedy neustálý kontakt. Přesto každý bradavice nedostane. Musejí se uplatňovat ještě další faktory. Důležitou roli zde hraje imunita organismu a vlastnosti kůže. Doba mezi kontaktem s viry a vytvořením bradavice se může pohybovat mezi 6 týdny až 20 měsíci.

Existují různé druhy bradavic. Nejčastěji se vyskytují klasické vystouplé bradavice, druhé místo zaujímají tzv. plantární bradavice na chodidlech nohou            .

Ošetření bradavic se řídí jejich velikostí, polohou a rozšířením. Ošetření laserovým přístrojem CO2 se v současné době jeví jako účinné a radikální ošetření, které zároveň nemá tak velké pozákrokové komplikace, jako chirurgické odstranění. Běžně se zákroky musí několikrát opakovat a vhodná se jeví kombinace s prostředky stimulující imunitu.

 

ZNAMÉNKA

  

Mladý člověk má obvykle na kůži kolem 25 mateřských znamének a s přibývajícím věkem jejich počet stoupá. Nacházejí se vesměs na místech vystavených slunci, tedy na obličeji, končetinách, ale i na trupu. Většina z nich nám činí pouze obtíže kosmetického rázu, ale některá z nich mohou být i nebezpečná. V tomto případě hraje roli čas.

 

Odstranění znamének lze provést chirurgicky (za vzniku jizvy ) nebo odpařením CO2 laserem ( riziko vzniku jizvy je minimální ). Laserovou odpařovací metodu lze použít pouze v případě, že jedná o znaménko, které není nebezpečné. Ke správnému určení postupu odstranění znaménka používáme digitální dermatoskop - Microderm analýza obsluhovaný zkušeným kožním lékařem.

  

ŽILKY

 

Téměř každý z nás má na těle nějaký kožní defekt - červené žilky v obličeji, "pavoučky, metličky" na stehnech a lýtkách. Snad největší psychické trauma prožívají celoživotně ti, co se narodili s tzv. "ohněm". Pomoc přináší cévní laser, který bez následků problémy odstraní.

Také cévní lasery od 80.let, kdy se začaly běžně používat v laserové estetice, prošly řadou změn. Poslední generace cévních laserů již velmi přesně působí na cílovou tkáň, již jsou v tomto případě žilky. Dochází k jejich tepelnému zničení bez poškození okolí. Takto lze ošetřovat drobné žilky v obličeji, na dolních končetinách i kdekoliv na těle. U žilek větších lze terapii s úspěchem kombinovat se sklerotizací jehličkou či minioperativními chirurgickými metodami. Cévním laserem lze odstraňovat také jakékoliv jiné cévní anomálie jako ohně, hemangiomy apod                                           .

Při zákroku se také předchlazuje povrch pokožky, čímž se ošetření stává téměř nebolestivým s minimalizací vedlejších účinků /otok,zarudnutí kůže apod./

 

OHEŇ

Ošetřování ohňů patří do základního spektra laserových výkonů.

Oheň - cévní anomálie, která vzniká chybnou diferenciací tkání v těhotenství u plodu. Jedná se o zmnožení cévek v kůži určité lokality. Dle typu cévek je poté i barva ohně od světle červené skvrny na kůži až po tmavě fialovou.

Léčení ohňů cévním laserem je v současné době technologicky nejvyspělejší a nejšetrnější metodou. Laserový paprsek je schopen cíleně zatavit cévky ohně bez porušení kožního povrchu a okolních tkání . Tím se stává ošetření výrazně šetrnější ve srovnání s předchozími mechanickými metodami jako dermabraze / broušení /, sněžení dusíkem, či radionuklidová terapie. Tyto metody byly zatíženy poměrně vysokým procentem vedlejších nežádoucích účinků a po ošetření v poměrně velkém procentu docházelo k tvorbě jizev.

 

 

EPILACE

 

Odstranění nežádoucího ochlupení patří v současné době mezi nejvíce se rozvíjející oblasti laserové chirurgie.Pro miliony lidí, kteří byli rozčarováni dosud obvyklými metodami odstranění chloupků jako je holení, elektroepilace či odstranění chloupků voskem měla laserová epilace představovat bezpečnou, efektivní a zdánlivě permanentní cestu k odstranění ochlupení.

Naneštěstí mnoho pacientů, kteří podstoupili depilaci první generací depilačních laserů /např.rubínových či alexandritových/ nedosáhlo všeobecně očekávaného efektu. Také nepříjemnou nevýhodou těchto depilačních laserů bylo velké vstřebávání paprsku v pigmentu pokožky,což velice často vyvolávalo u lidí s tmavší pokožkou povrchové popáleniny nebo přechodné snížení pigmentace kůže                                        .   

V současné době je již dostupná nová generace laserů, určených k depilaci - NdYag lasery. Tyto lasery mají 4x větší výkon, 50-100x déle působí na kůži a paprsek se prakticky nevstřebává v kožním pigmentu. Vzhledem k těmto vlastnostem již paprsek nepůsobí tak povrchově, čehož lze využít k depilaci opálené kůže, nebo klientů s tmavším typem pokožky.

Bolestivost zákroku se liší podle typu používaného laserového přístroje. Např. epilaci laserem Smartepil Deka, vnímá klient pouze jako lehké pálení aniž by byla nutnost pokožku předchlazovat. Zároveň zde dochází k minimalizaci pozákrokových komplikací, jako je otok, zarudnutí nebo vznik povrchových stroupků            .

I pro ošetření novou generací epilačních laserů platí nutnost opakování jednotlivých ošetření. Doporučuje se cca 5 základních ošetření v intervalech 4 - 12 týdnů a dále dle potřeby drobné korekce po 3-5 měsících.

 

 

 


Komentáře

15.07.2012 - Daniela
Dobrý den, v článku píšete, cituji: "Méně účinný laser lze sice použít pouze samostatně , ale jeho účinek není nejideálnější. Po jeho působení sice začnou buňky lépe pracovat, ale k tomu potřebují živiny a především kyslík, což běžně získávají z krve. V tomto případě hrozí nebezpečí, že takový přístroj za dobu, která se běžně používá, není schopen dostatečně ovlivnit i krevní oběh, a stimulované buňky pracují na kyslíkový dluh. V současné době však již existují speciální metody jak tento problém úspěšně vyřešit." Můžete, prosím, tyto speciální metody blíže specifikovat, či některou detailně vysvětlit? Děkuji.
22.09.2015 - zhengjunxia
2015-09-22 zhengjx

ugg australia

Coach Factory Outlet Official Website

Hollister UK Clothing Store

toms outlet

Cheap Toms Shoes Outlet Sale Clearance

coach factory outlet

hermes birkin

nike outlet,nike shoes,nike store,nike air max,nike free run,air max,nike free,nike blazers

celine handbags

Louis Vuitton Handbags Official USA Website

Christian Louboutin Outlet For Women

ugg boots

michael kors bag

coach factory outlet online

uggs outlet

Louis Vuitton Handbags Outlet Stores Online

Abercrombie And Fitch Clothing Outlet at New York

ugg boots

hollister uk

Coach Factory Outlet Discount Online

michael kors outlet

michael kors handbag

Louis Vuitton Outlet Purses and Handbags For Sale

Cheap Jordans Shoes For Sale

burberry outlet

ugg boots

Mont Blanc Pens For Sale

Louis Vuitton Outlet Authentic Handbags Discount

Michael Kors Outlet USA Store

Michael Kors Outlet Factory Online Store

nike air max

Louis Vuitton Handbags Outlet Sale

cheap uggs sale

canada goose

Louis Vuitton Outlet Handbags Pursers In USA

Original Michael Kors Handbags Outlet Online

Cheap Michael Kors Handbags On Sale

Coach Factory Outlet Online Sale Discount

nike trainers

Cheap Jordan 13 Shoes For Sale Free Shipping

michael kors handbags

Coach Outlet Store Online Clearance

Michael Kors Outlet Online 70% Off Handbags

Michael Kors Outlet Online Store Clearance

Abercrombie And Fitch New York Outlet Store

Michael Kors Outlet Stores Online

ralph lauren uk

michael kors outlet

ugg boots

true religion jeans

Louis Vuitton Handbags Outlet On Sale

ray-ban sunglasses

Up to 70% Off Louis Vuitton Outlet

Ralph Lauren UK Sale Polo Shirts

Coach Factory Outlet Official Coach Handbags Sale

Michael Kors Outlet Factory Handbags For Sale

New Jordans Cheap For Sale

Louis Vuitton Outlet Store Locations

Abercrombie And Fitch New York Clothing Warehouse

Louis Vuitton Handbags UK For Sale

louis vuitton

Louis Vuitton Handbags Factory Outlet

Official Cheap Michael Kors Handbags Outlet

canada goose jackets

michael kors

Ray Ban Sunglasses Outlet Store Online

Oakley Sunglasses Official Website Cheap Off

Louis Vuitton Outlet Discount Handbags

cheap nfl jerseys

michael kors bags

louis vuitton

michael kors outlet

coach outlet

michael kors handbags

tory burch outlet

Louis Vuitton Handbags Outlet Online

michael kors outlet

Coach Outlet Online Coach Factory Outlet

Up To 70% Off Air Retro Jordan 8s

Jordan 6 Retro Discount Sale

michael kors outlet

michael kors outlet

michael kors handbags

timberland boots

louis vuitton outlet

Louis Vuitton Outlet 100% Authentic

toms shoes

Abercrombie & Fitch Clothing With Big Discount

ralph lauren

ugg boots sale

cheap jordans

abercrombie & fitch

coach outlet store online

Air Jordan 4 Retro Free Shipping

fitflops

Lebron 12,11,10 Shoes For Sale

oakley sunglasses,oakley vault,prescription sunglasses,polarized sunglasses,aviator sunglasses,spy sunglasses,oakleys,oakley canada,cheap oakley sunglasses,oakley frogskins,oakley holbrook,cheap sunglasses,wayfarer sunglasses,oakley standard issue,fake oakleys,oakley glasses,oakley.com,oakley prescription glasses,oakley goggles,sunglasses for men,oakley gascan,oakley store,oakleys sunglasses

Christian Louboutin Shoes Outlet Sale Cheap Price

Michael Kors Outlet Online Sale Free Shipping

Coach Factory Outlet Handbags 70% OFF

Kobe Shoes,Kobe 9,Kobe 8 Discount

Cheap Louis Vuitton Handbags Luggage Bags Sale

Coach Outlet Store Online Free Shipping

uggs australia

canada goose outlet

hollister clothing

Gucci Outlet Online 80% OFF

09.05.2016 - jiajiagg

ray ban sunglasses

authentic jordans

discount oakley sunglasses

cheap oakley sunglasses

Michael Kors Outlet Store

tiffany jewelry

retro jordans

cheap real jordans

michael kors handbags,michael kors handbags outlet,michael kors purses outlet,cheap michael kors handbags,cheap michael kors purses

adidas nmd

christian louboutin outlet

nike zoom kobe

http://www.kobebasketballshoes.us.com

Michael Kors Online Outlet

michael kors outlet online

fitflop shoes

http://www.kobeshoes.uk

ralph lauren online

http://www.oakleyoutlet-store.com

ray ban sunglasses outlet

jordans for cheap

nike dunks shoes

Michael Kors Outlet Online

coach outlet online

michael kors outlet

michael kors handbags

Michael Kors Purses

http://www.christian-louboutin-outlet.uk

kobe shoes for sale online

michael kors handbags clearance

michael kors outlet

Michael Kors Outlet Online

chrome hearts

michael jordan shoes

http://www.cheap-airjordans.us.com

kobe byrant shoes

fitflop sandals

fitflops outlet

michael kors handbags

replica christian louboutin

jordans for cheap

fitflops clearance

cheap jordans online

air jordan retro

christian louboutin outlet

cheap oakley sunglasses

oakley sunglasses,oakley vault,oakley sunglasses cheap,oakleys,oakley.com,sunglasses outlet,cheap oakley

adidas nmd online

http://www.raybanglasses.in.net

michael kors outlet

kobe sneakers

cheap ralph lauren

kobe basketball shoes

chrome hearts online store

adidas nmd uk

tiffany and co

cheap jordans

cheap air jordans

michael kors outlet online store

chrome hearts online

tiffany and co uk

oakley sunglasses

huaraches shoes

http://www.tiffanyand.co.uk

Cheap Jerseys Online

ralph lauren uk

tiffany & co

http://www.michaeljordanshoes.us.com

true religion jeans wholesale

louis vuitton handbags

michael kors outlet store

oakley vault

adidas nmd

tiffany online

ugg outlet

cheap oakley sunglasses

nfl jerseys

michael kors handbags outlet

cheap oakley sunglasses

http://www.fitflopsoutlet.uk

http://www.2016michaelkorsoutlet.us.com

michael kors handbags outlet

http://www.cheaprealjordans.us.com

michael kors outlet store online

michael kors outlet store

air huaraches

http://www.cheapnfljerseysstorechina.com

jordan shoes

tiffany online

mlb jerseys authentic

chrome hearts wholesale

michael kors handbags

http://www.airjordanretro.uk

michael kors outlet online

Cheap Oakley Sunglasses

adidas nmd runner

air jordan

nfl jerseys

http://www.cheapauthenticjordans.us.com

tiffany and co outlet

air huarache shoes

michael kors outlet online

http://www.jordanretro.uk

nike kobe sneakers

cheap uggs

tiffany and co outlet online

michael kors outlet store

cheap basketball shoes

cheap authentic jordans

http://www.cheapairjordan.uk

cheap nfl jerseys

mlb jerseys authentic

ralph lauren online,cheap ralph lauren

cheap oakley sunglasses

tiffany and co jewellery

toms outlet store

adidas nmd

oakley sunglasses,oakley outlet sunglasses

cheap air jordan

michael kors handbags

jordan retro

michael kors outlet store online

michael kors outlet

tiffany and co jewelry

kobe shoes

tiffany and co

huaraches shoes

Cheap NFL Jerseys China

ray ban uk,cheap ray ban sunglasses

http://www.huaracheshoes.uk

fitflops clearance

air huarache shoes

chrome hearts online

michael kors factory outlet

ugg boots uk

kobe basketball shoes

oakley sunglasses

Air Jordan 11

mlb jerseys authentic

tiffany jewelry

http://www.jordansforcheap.us.com

basketball shoes,cheap basketball shoes,nike basketball shoes,cheap jordan basketball shoes

http://www.cheap--jordans.us.com

Cheap Jordans For Sale

http://www.huarachesshoes.uk

kobe shoes

michael kors outlets

ray ban sunglasses outlet

nfl jerseys

oakley outlet online

cheap oakley sunglasses

oakley store online

michael kors outlet online

tiffany,tiffany and co,tiffany and co jewelry,tiffany necklace,tiffany bracelet,tiffany ring,tiffany earrings

kobe shoes,kobe zoom,kobe byrant shoes

cheap oakley sunglasses

michael kors outlet

kobe shoes

michael kors outlet

cheap oakley sunglasses

cheap oakley sunglasses

http://www.chromeheartsonline.us.com

http://www.michaelkorshandbagsclearance.com.co

cheap air jordan

michael kors outlet

kobe byrant shoes

tiffany and co

cheap tiffanys

oakley sunglasses

tiffany and co uk

cheap watches,cheap rolex watches,rolex watches for men,buy rolex online

toms outlet store

michael kors handbags

cheap rolex watches

cheap true religion jeans

kobe shoes

toms outlet

air huarache shoes

nike dunks

tiffany & co

tiffany and co outlet

toms outlet

true religion jeans

michael kors factory outlet

air jordan shoes

air jordan retro

tiffany and co outlet

michael kors outlet

http://www.huarachesshoes.co.uk

http://www.kobesneakers.com

fitflops

cheap retro jordans

christian louboutin outlet

toms outlet store

michael kors outlet clearance

kobe shoes,kobe zoom,nike zoom kobe

michael jordan shoes

ralph lauren online

fitflop sandals

cheap jerseys from china

oakley sunglasses

michael kors outlet

ray ban sunglasses,ray ban outlet,ray ban sale,cheap ray bans,cheap ray ban sunglasses,ray ban sunglasses outlet,ray ban,rayban,ray bans,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban

tiffany and co jewellery

huaraches sale

http://www.tiffanyandcojewellery.us.com

true religion sale

http://www.tiffanyandcooutletonline.us.com

http://www.airhuarache.uk

http://www.rayban-sunglasses.uk

gg
11.04.2019 - yanmaneee

hermes handbags for sale

nike react

adidas tubular

nike air vapormax

jordan 11 retro

cheap jordans

calvin klein outlet

yeezy boost 350

yeezy boost 350 v2

jordan 13

lacoste outlet

air max 97

nike air max 270

russell westbrook shoes

nike vapormax

curry 5 shoes

hermes online shop

christian louboutin outlet

chrome hearts

longchamp handbags

lebron 15 shoes

michael kors outlet

valentino shoes

ysl

fila

curry 6

adidas nmd

air yeezy

christian louboutin shoes

yeezy shoes

hermes outlet online

cheap mlb jerseys

retro jordans

air jordans

russell westbrook shoes

yeezy 500

yeezy boost

nike air max 90

michael kors bags

birkin bag

nike air max

chrome hearts online

yeezy shoes

yeezy boost 350

michael kors outlet

timberland outlet

vans shoes

kd 11 shoes

yeezy boost 350 v2

golden goose

kate spade handbags

lebron shoes

balenciaga

longchamp bags

adidas nmd

curry 5

nike air max

nike basketball shoes

michael kors handbags

jordan shoes

golden goose

nike foamposite

yeezy boost 350 v2

nike shoes

louboutin shoes uk

jordan 4

air max 270

ferragamo belts

yeezys

michael kors

moncler

supreme

hermes belt

yeezy boost

longchamp handbags

fila

kd shoes

coach outlet sale

adidas yeezy

kyrie shoes

air jordan

nmd

nike air max 2018

curry 4 shoes

balenciaga triple s

air max 270

kd shoes

jordan shoes

converse outlet store

golden goose

moncler

goyard

gucci belts

golden goose

christian louboutin sale

westbrook shoes

paul george shoes

christian louboutin

cheap jordans

louboutin shoes

vans outlet

jordans

air jordan

jordan shoes

michael kors outlet

balenciaga

off white shoes

coach outlet online

nike air max 2019

yeezy 500

off white nike

michael kors outlet online

nike vapormax

moncler jackets

timberlands

michael kors outlet online

supreme clothing

lacoste outlet

lebron 16 shoes

timberland boots

Kanye West shoes

nike jordans

jordan retro

longchamp outlet

supreme new york

hermes handbags

supreme hoodie

nike huarache

jordan retro 6

kobe 11

yeezy boost 350 v2

curry 6

off white clothing

goyard bags

chrome hearts

cheap jordans

nike air max 97

converse outlet

air jordan 4

harden shoes

christian louboutin shoes

kyrie irving shoes

michael kors handbags

hermes handbags bag

air max 2018

kobe 11

canada goose

yeezy boost

christian louboutin shoes

balenciaga shoes

moncler jacket

ultra boost

off white clothing

nike shox

nike cortez

air max 270

curry 4

kyrie 5 shoes

cheap jordans

michael kors handbags outlet

nhl jerseys

adidas yeezy boost

michael kors handbags

louboutin shoes

adidas tubular

jordans

stephen curry shoes

adidas zx flux

nike air max 95

kd 11

lebron james shoes

nike epic react

moncler outlet

cheap nfl jerseys

air jordan

ferragamo belts

timberland boots

adidas gazelle

michael kors outlet

adidas superstars

yeezy

golden goose outlet

offwhite

michael kors factory outlet online

supreme t shirt

coach factory outlet

michael kors outlet

jordans

jordan shoes

coach factory outlet

off white jordan 1

kyrie 5 shoes

jordan 11

air max 90

nike vapormax

moncler jackets

jordans

michael kors outlet

fila

nike sneakers for men

mbt

supreme outlet

goyard handbags

adidas stan smith

nike air vapormax

air max 95

adidas stan smith shoes

christian louboutin shoes

coach handbags

supreme clothing

goyard bags

air max 95

christian louboutin

calvin klein outlet online

off white

air jordan 13

lebron 10

hermes bags

chrome hearts online

michael kors outlet

louboutin outlet

nike air huarache

adidas ultra boost

yeezy boost

golden goose

adidas yeezy

nike air max 2017

supreme hoodie

michael kors bags

supreme hoodie

nike air max

hermes belts for men

nike sneakers for women

chrome hearts outlet

nike air max 270

nike max

jordan retro 12

kobe shoes

golden goose outlet

supreme clothing

nike air max 95

balenciaga

lebron shoes

vapormax

michael kors outlet online

nike air max 97

air max 97

kobe byrant shoes

kyrie 5

michael kors handbags

jimmy choo shoes

yeezy

nike flyknit racer

balenciaga shoes

ralph lauren uk

adidas superstar

fila shoes

yeezy boost

moncler jackets

jordan shoes

yeezy boost 500

nike hyperdunk

michael kors outlet

baseball jerseys

coach outlet sale

james harden shoes

curry shoes

birkin bag

nike air max 97

louboutin shoes

yeezy shoes

michael kors

fila sneakers

yeezy boost 350 v2

adidas yeezy

fila

goyard handbags

hogan outlet online

basketball shoes

kobe 9

nmd

michael kors outlet

coach outlet

retro jordans

air max 270

moncler jacket

lebron 15

golden goose sneakers

jordan 12

fila shoes

adidas ultra

air max 2019

red bottom shoes

mlb jerseys

curry 6 shoes

kyrie 4

yeezy

nike huarache

nike air force 1

off white

ferragamo belt

michael kors uk

cheap jordans

coach outlet

yeezy shoes

red bottom heels

kd 11

lebron 16 shoes

michael kors outlet online

valentino

yeezy boost 700

hermes birkin

balenciaga shoes

fila disruptor

hogan outlet

kyrie 3

lebron 11

vapormax

caterpillar boots

coach outlet

yeezy boost 350

nike flyknit

golden goose sneakers

curry 6 shoes

vapormax

kd 10

michael kors handbags

yeezy shoes

curry 6

yeezy boost 350

michael kors handbags

supreme clothing

yeezy boost 350

fitflops sale clearance

hermes belt

adidas nmd r1

golden goose outlet

nfl store

yeezy boost 350

cat boots

off white hoodie

yeezys

air max 95

moncler outlet

reebok outlet

polo ralph lauren

lacoste online shop

nfl jerseys

nike react

yeezy boost

lebron 16

jordan sneakers

michael kors purses

ysl handbags

nike air max 270

100% real jordans for cheap

ferragamo belt

lebron 16

off white

jordan 6

red bottoms

kyrie 4 shoes

michael kors handbags

off white hoodie

birkin bag

bape hoodie

jordan shoes

yeezy boost 350 v2

nike air force

yeezy boost 350

yeezy shoes

coach outlet

golden goose sneakers

kobe sneakers

moncler

ralph lauren uk

off white shoes

vapormax

air max

moncler coat

timberland

canada goose jacket

golden goose outlet

nike sneakers

yeezy boost 350

fila shoes

hermes belt

longchamp

nba jerseys

nmd

mbt shoes

christian louboutin shoes

nike air max

yeezy boost 350

nike air max 270

fitflops

adidas nmd

nike vapormax

kevin durant shoes

nike lebron 16

kobe shoes

michael kors

asics shoes

curry 5

nike kd 11

christian louboutin outlet

fake rolex

birkin bag

michael kors outlet

off white x jordan 1

bape hoodie

yeezy 700

coach outlet online

cheap nba jerseys

lacoste polo

golden goose

hermes handbags

kobe basketball shoes

kd shoes

curry 4

michael kors factory outlet

curry 4

adidas tubular

westbrook shoes

supreme clothing

lebron 16

fila shoes

yeezy boost

longchamp bags

golden goose sneakers

gucci belt

kobe 9

curry 6 shoes

zx flux

chrome hearts

adidas tubular shadow

air force 1

michael jordan shoes

air max 97

nike air max 95

reebok shoes

off white clothing

nike cortez men

nike air max 97

yeezy shoes

nike shox for men

asics running shoes

golden goose outlet

kyrie 5

air max 97

nike epic react

balenciaga sneakers

fake rolex watches

yanmaneee

Přidat komentář

Jméno
Kontrolní otázka proti SPAMu: Na louce se pase bílý kůň, jakou má barvu?