Rozhovor o IVF

17.07.2009 kategorie: Neplodnost

Rozhovor o IVF s MUDr. Milanem Mrázkem, předsedou Sekce reprodukční medicíny ČGPS JEP ČR.

 

Jak jste spokojen s novelou zákona o asistované reprodukci?

Myslím si, že zákon v současné formě, je  dobrý.Nejsou tam žádné zásadní kontroverze. Byl jsem i pro možnost neanonymního dárcovstí zárodečných buněk, ale  v zákoně je uvedeno  , že zdravotnické zařízení zajistí anonymitu dárce zárodečných buněk. Zda by přeci jenom výklad tohoto zákona neumožnil po vzájemné dohodě odkrýt identitu  například dárkyně vajíček, bude ještě nutné projednat s právníky.

 

V čem je výhoda ztráty anonymity dárce?

Především v rodinách.Sestra může darovat vajíčko sestře. Zůstávají zachovány určité rodinné genetické vazby.To je jistý posun kupředu, ale jak opakuji  není v tuto chvíli správné tuto věc příliš rozebírat, protože bude nutné nejdříve vše projednat s právníky.

 

U spermií to nejde?

U nás je podle zákona matkou ta žena, která dítě porodí, takže zde nevzniká problém, tam je to jednoznačné.U mužů není zatím odkrytí anonymity dárce možné - ale doufám, že i v této oblasti  by mohlo někdy dojít k posunu.

 

Pokud je dle zákona matkou žena, která dítě porodila, vylučuje zatím zákon surgátové mateřství?!

Vzhledem k tomu, že chybí postup, který by upravoval následnou přímou adopci, tak tato problematika je zatím velmi složitá, avšak zákon náhradní mateřství  vysloveně nezakazuje.

 

Vy byste byl pro legalizaci surgátového mateřství?

To je citlivá záležitost. Rozhodně se nedívám zcela negativně na možnost náhradního mateřství pro ženy, které přišly z různých důvodů o dělohu nebo mají jiné závažné zdravotní problémy, které jim neumožňují dítě donosit. Jednoznačně jsem proti tomu, aby se náhradní matka používala komerčně např. u žen, které pouze nechtějí podstoupit porod proto, že na to nemají čas a aby si nezkazily postavu.

 

 Podařilo se Vám v zákoně prosadit nějaké změny?

Podařilo se nám prosadit vznik centrálního registru IVF center.Každé centrum v republice bude muset od příštího roku pravidelně odesílat data o svých výsledcích.Počtu započatých stimulací, přerušených stimulací, odběru vajíček, přenesených embryí, gravidit, donošených dětí...Tím by se měla vyselektovat kvalita center.

 

Kdo bude registr spravovat?

Ústav zdravotnických informací (ÚZIS) a poradním orgánem bude Rada registru asistované reprodukce.Práce v této Radě bych se rád sám účastnil a přál bych si, aby v ní byl i MUDr. Karel Řežábek, CSc, který má velkou zásluhu na přípravě registru a také MUDr. Jiří Štěpán, CSc., ze Sdružení center asistované reprodukce.

 

Jak budete kontrolovat, zda IVF centra odevzdávají správná data?

Za tímto účelem bude vytvořena kontrolní komise, která bude podezřelá data prověřovat.Takové podvody budou totiž porušením zákona.Za jeho záměrné porušování může být centru i odebrána licence.IVF center je v současné době mnoho, všichni se musejí snažit.

 

Je významný rozdíl ve výsledcích léčby u jednotlivých center?

Určitě rozdíly mezi centry jsou, ale protože nejsou k dispozici adekvátní údaje, není jednoduché na otázku jednoznačně odpovědět. Nešvarem někdy bývá inzerce neúplných a tak minimálně zavádějících údajů o úspěšnosti svého IVF centra, kdy se např.inzeruje, že ve třech IVF cyklech ženy dosáhnou těhotenství v 98%. Jsou to polopravdy a klamání veřejnosti.

 

Ale já mám pocit, když sleduji např. diskuse pacientek na serveru neplodnost.cz, že skutečně 90% z nich do dvou let otěhotní...

Ano, to je docela i možné. Záleží však jednoznačně na věku léčených žen a na příčinách neplodnosti. Protože plodnost žen od věku 36 let začíná klesat, celková úspěšnost IVF léčby nebývá tak vysoká. Pokud se do kumulativní četnosti započtou také kryoembryotransfery, lze předpokládat, že v dobře fungujících IVF centrech se budou výsledky léčby  kolem 90% klinických těhotenství po třech IVF cyklech blížit. Osobně bych si přál, aby skutečně 90% žen v průběhu tří IVF cyklů úspěšně otěhotnělo a porodilo zdravé děti.  To vše ale bude možné hodnotit teprve až na základě výsledků RAR.

 

Jak zjistíte, jestli pacientka porodí zdravé dítě?

Není to jednoduché, ale je to možné.V ISCARE IVF a v některých dalších centrech tyto údaje dohledáváme. Od příštího roku, kdy budou k dispozici data RAR, předpokládám, že bude možné dohledat narozené děti pomocí porodnického registru. Domnívám se, že díky RAR bude mít česká asistovaná reprodukce vyšší kredit i v rámci EU.

 

 

Na čem nejvíce závisí kvalita asistované reprodukce?

To nelze jednoznačně říct. Asi na všem.Srdcem celého procesu je určitě embryologická laboratoř. Ale podcenit nelze ani přípravu, hormonální stimulaci, správné načasování odběru atd.V celém procesu skutečně záleží především na zručnosti a zkušenostech lékařů, sester, laborantů atd. Všechna centra mají v současné době k dispozici přibližně stejně kvalitní vybavení, používají podobná kultivační média, stejné stimulační preparáty - nejvíce záleží na lidském faktoru.

 

V čem vidíte budoucnost IVF.Kudy se bude ubírat výzkum v této oblasti?

V devadesátých letech byl zlomovým okamžikem objev ICSI.V nejbližší době se, pokud vím, se nic podobného nechystá. Řekl bych, že výzkum v oblasti asistované reprodukce se bude velkou měrou odehrávat více než v klinice v oblasti genetiky, molekulární biologie a embryologie.Vývoj pokračuje také v oblasti farmakologie, kdy v současné době probíhají studie, které hodnotí  účinky depotní formy rekombinantního FSH, který by stačilo aplikovat jednou za týden. To by mohlo ženám významně zjednodušit celou léčbu při stimulaci vaječníků, která by se tak omezila pouze na několik málo injekcí .

 

Četla jsem, že už lze zmrazovat pouze vajíčka nebo vaječníkovou tkáň, která se pak znovu implantuje a produkuje oocyty?!

Ano, vajíčka zmrazovat lze, ale výtěžnost této metody je velmi malá, málo z nich přežije rozmražení. Úspěšnost této metody se pohybuje kolem jednoho procenta klinických těhotenství na embryotransfer.Podstatně efektivnější možností je kryokonzervace embryí v časných stadiích vývoje, kde lze očekávat těhotenství mezi 20-30% na embryotransfer.

V poslední době se také někdy provádí kryokonzervace ovariální tkáně. Sám jsem provedl odběr tkáně vaječníků asi u 20 pacientek před chemoterapií, ale bohužel zatím nejsou výsledky této metody uspokojivé. Myslím si ale, že časem se metoda zdokonalí  . Tento postup by mohl představovat jedno z řešení, jak zachovat plodnost žen, které po úspěšné onkologické léčbě budou chtít své biologicky vlastní dítě.

 

Je pravda, že u žen nastává v 35 letech prudký pokles plodnosti - zlomově?

Samozřejmě, že ne.Pokles plodnosti je pozvolný.

Ve své praxi sleduji významnější pokles až po 37.roce a po 40. je už pravděpodobnost otěhotnění vlastním vajíčkem skutečně velmi malá.

 

Čtyřicetiletá žena má jakou šanci, že po IVF otěhotní?

Asi 10 - 15% klinických těhotenství po embryotransferu.Co způsobuje pokles plodnosti ve vyšším věku žen se přesně neví, ale  významným faktorem je kvalita vajíček, která  vykazují větší počet abnormalit, ale roli asi hrají i jiné faktory na mitochondriální úrovni. Pokud se použijí po 40. roku u žen vajíčka dárkyň, dosahují se výsledky jako u mladých žen do 35 let.

 

Máte mnoho starších pacientek ?

Není jich málo.Motivací bývá nejčastěji nový partner, který ještě nemá vlastní děti.

 

Jaká je dnes nejčastější příčina neplodnosti?

Kdysi byla hlavní příčinou neprůchodnost vejcovodů.Dnes je to často endometrioza, což je záludné a velmi málo poznané onemocnění, které brání těhotenství mechanicky, tím, že způsobuje srůsty, ale zřejmě i na imunologické úrovni.Až v 50% případů je neplodnost na straně mužů.Často se jedná o kombinaci ženské a mužské příčiny. Poměrně početná je kategorie idiopatické neplodnosti, kdy příčina není známá .Nezřídka je na vině imunologie, i když mám pocit, že imunologie jako příčina neplodnosti je dost přeceňována.

 

Proč myslíte?

Pracoviště, která se imunologií zabývají, nemívají na tuto problematiku stejný názor a liší se také v přístupech léčebných opatření. Někdy je to dost obtížné, jak dále postupovat a je otázkou nakolik je skutečně  medikace přínosná. Pacientky jsou o této oblasti vcelku dobře  informované a imunologické vyšetření nezřídka vyžadují i v případech, kdy k širšímu imunologickému vyšetření není velký důvod. V některých centrech se imunologickému vyšetření vyhýbají tím, že všem ženám podávají nízké dávky kortikoidů a tak vlastně přeléčí i potencionální imunologické příčiny neplodnosti.

 

Jak se díváte na trend poslední doby, pacientky příliš nevyšetřovat a rovnou je poslat na IVF?

Je to skutečně diskutabilní. Zcela jistě je správné na základě různých vyšetření zjistit příčinu neplodnosti. Na základě výsledků je pak teprve možné rozhodnout, jakým způsobem postupovat, pochopitelně od jednodušších metod (intrauterinní inseminace) ke složitějším (IVF/ICSI).V některých případech (zejména u starších žen) je skutečně vhodné podstoupit přímo IVF.

 

V Praze 28.6.2006


Komentáře

19.09.2011 - lenka4
dobri den chcela bisom sa opitat,ci sestra može v českej republike vinosit sestre,dieta ked je českej narodnosti dakujem za odpoved
29.06.2017 - myy
09.06.2018 - chenjinbei
02.07.2018 - chenlixiang
2018.7.2chenlixiang

adidas

adidas outlet

nike air max

bottega veneta

ray ban

adidas outlet

ferragamo

vans

nike blazer

air jordan

iphone x case

new balance

air max 2017

nike air

marc jacobs

clarks shoes

longchamp

kenzo clothing

tommy hilfiger

converse

asics

louboutin

prada outlet

oakley sunglasses cheap

air max

true religion jeans

sac longchamp

nike mercurial

tory burch outlet

replica watches

ralph lauren outlet

instyler ionic styler

stuart weitzman

yeezy shoes

ray ban sunglasses

adidas clothing

oakley sunglasses

jordans

air max

montre pas cher

oakley

dansko shoes

nike store

gucci bag

adidas outlet

nike tn

adidas slides

baseball bats

vanessa bruno

michael kors canada

kobe 10

burberry outlet

kate spade outlet

oakley sunglasses

jordans

coach purse

true religion outlet

michael kors borse

kate spade

ferragamo

jerseys

boy london clothing

fitflop

nike air max

polo ralph lauren

reebok

swarovski

michael kors

stuart weitzman

nike air max 2018

new balance trainer

pandora

nike air max

valentino

new balance

jordan retro

france world cup jersey

versace handbags

oakley sunglasses

ray ban

true religion outlet

vans shoes

reebok

nike kyrie 2

germany world cup jersey

air max 95

nike outlet

nike air max

new balance

jordan

mizuno running shoes

nike

burberry outlet

nike outlet

mac cosmetics

nike pas cher

air jordan

michael kors outlet

fitflops outlet

michael kors outlet

jimmy choo

manolo blahnik

rolex

michael kors outlet

coach outlet

wedding dresses

herve leger

pandora

bottega veneta

jordans

marc jacobs

pandora jewelry

true religion jeans

nike air

jordan shoes

converse shoes

nike free

fitflops

nike free

polo lacoste

barbour

guess

pandora jewelry

sac guess

michael kors

michael kors outlet

nike outlet

flip flops

oakley

tommy hilfiger

ray ban outlet

nike clothing

true religion jeans

karen millen uk

air max

wedding dresses

nike air max

bcbg max

vibram fivefingers

burberry outlet

birkin bag

fendi

oakley

jordan xx9

cheap toms

ray ban sunglasses

roshe run

montre homme

hogan

marc jacobs handbags

nike vapor max

burberry

brazil world cup jersey

nike mercurial

jordan 5s

soccer jerseys

adidas flip-flops

jordan 3s

louboutin

longchamp bags

wedding dresses

adidas outlet

michael kors

nike air force

nike store

fendi

salomon shoes

skechers shoes

beats headphones

jordan shoes

ray ban

soccer shoes

pandora

tod shoes

adidas soccer cleats

timberland

red bottoms

jordan shoes

ghd

giuseppe zanotti

converse

coach outlet online

cheap nfl jerseys

new balance

abercrombie

mac makeup

michael kors factory outlet

gucci outlet

ralph lauren outlet

adidas outlet store

ralph lauren

mulberry outlet

michael kors

dansko

iphone cases

goyard handbags

cartier love bracelet

timberland boots

kevin durant shoes

prada

nike shoes

nike free

supra

ray ban sunglasses

mac makeup

pandora charms

furla handbags

roshe run

jordans

roty burch outlet

rolex watches

nike free run

adidas outlet

air max 97

roshe run

nike air max

jordan 6s

hermes

nike blazer pas cher

gucci belt

converse

chrome hearts

christian louboutin

nike huarache

miu miu shoes

nike air max

portugal world cup jersey

links of london

prada outlet

jordan

nike air max plus

nike air

oakley sunglasses

kate spade outlet

nike air max

ray ban

belgium world cup jerseys

lebron james shoes

ralph lauren

thomas sabo

oakley sunglasses

michael kors outlet

beats dre

nike air max

sac burberry

ed hardy

jordan 4s

jordan 11s

nike free

mac cosmetics

lululemon outlet

mizuno

roshe run

lululemon outlet

tommy hilfiger

michael kors outlet

longchamp handbags

hermes outlet

parajumpers

vans shoes

dolce & gabbana

dolce gabbana

rolex

spain world cup jersey

mizuno wave

ralph lauren uk

longchamp

hogan

timberland

cheap nfl jerseys

louboutin

omega watches

rolex watches

louboutin pas cher

kobe 9

vans

jordan

timberland boots

air max

england world cup jersey

montblanc

new balance shoes

louboutin

swarovski

nike roshe run

lebron shoes

celine

nike roshe run

guess

softball bats

basketball shoes

puma shoes

jordan 1s

hogan shoes

asics gel

sac michael kors

toms outlet

nike store

asics

roty burch outlet

michael kors

polo ralph lauren

louboutin

adidas uk

bcbg

adidas zx

nike air force

nike free run

longchamp

beats headphones

oakley vault

air max 2017

michael kors outlet online

mulberry

polo ralph lauren

abercrombie

converse

hollister outlet

chloe handbags

ralph lauren

nike air max 95

mont blanc

ray ban

asics

salvatore ferragamo

burberry handbags

air max 90

true religion

adidas superstar

supra

nike roshe run

lacoste shoes

swarovski

ray ban sunglasses

nike free

adidas running shoes

argentina world cup jersey

air max

longchamp

nike blazer

replica watches

nike air force

adidas trainers

coach outlet

reebok

yves saint laurent

insanity

nike air max

tiffany co

nike shoes

jordan

michael kors outlet online

montre

oakley vault

wedding dresses

balenciaga shoes

louboutin

timberland boots

converse chuck taylor

swarovski crystal

lebron 11

jordan 12s

2018.7.2chenlixiang

Přidat komentář

Jméno
Kontrolní otázka proti SPAMu: Na louce se pase bílý kůň, jakou má barvu?