Ozonoterapie-nová naděje přiléčbě gynekologických zánětů

03.12.2012 kategorie: Vaginální infekce

Rozhovor s Prim.MUDr. Janou Roubalovou z Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, která se ozonoterapií soukromě zabývá již asi 4 roky.

 

Ozon je v povědomí lidí jedovatý plyn. Jakého je chemického složení a proč bychom se ho neměli bát ?

 

Ozon je tvořen třemi atomy kyslíku - O3. Je to velmi reaktivní a nestabilní forma kyslíku, ale pozor, není to radikál, jak se mylně traduje. Ve své molekule má velký přebytek energie. Poločas rozpadu je velmi krátký (desítky minut). Je běžně přítomný ve vzduchu a to v poměru 1 díl O3 na 10 milionů dílů vzduchu tj. asi 140ug/m3. V přírodě vzniká působením ultrafialových paprsků ve stratosféře, kde vytváří ochranný filtr proti UV záření, také vzniká při elektrických výbojích v bouřce působením blesku a fotochemickou reakcí výfukových plynů. Uměle je vyráběn přístroji, kterým říkáme generátory ozonu.

 

Kdy se začal využívat k léčbě ?

 

Doložená historie o používání ozonu je zhruba od začátku minulého století, kdy se ozon začal využívat v léčbě chudokrevnosti, cukrovky, chřipky a u některých infekčních onemocnění. Pak k většímu rozvoji využití ozonu "přispěla" 1.světová válka, kdy bylo potřeba řešit nebezpečí gangrén a otrav u válečných poranění a po amputacích. V Německu už v r.1940 vzniká první učebnice ozonoterapie, následuje vznik německé Lékařské společnosti pro ozonoterapii a tím získává tato forma léčby i medicínskou záštitu. Další rozvoj umožnily dlouhodobé poznatky z aplikace, teoretické vysvětlení účinku ozonu na molekulární úrovni a v neposlední řadě také hledání nových léčebných postupů k likvidaci rezistentních virů, bakterií a plísní, protože nám zbraně proti nim ubývají. Dnes existuje International ozone association, která mezinárodně využití ozonu v medicíně garantuje.

 

Jaké vlastnosti ozonu jsou tedy využitelné v medicíně ?

 

Ozon oxidačními procesy likviduje vysokomolekulární sloučeniny, chlorované bifenyly, kyanidy, fenoly a řadu dalších škodlivých látek. Dále přispívá k aktivaci enzymů, které se podílejí na odbourávání  peroxidových a kyslíkových radikálů a tím se výrazně zvyšuje účinek tzv.zametačů volných radikálů. Baktericidní, virucidní a antimykotické účinky ozonu se již ve světě běžně využívají u infekčních a zánětlivých onemocnění, ke sterilizaci krevních konzerv a ve farmaceutickém průmyslu. V literatuře se uvádí i schopnost ozonu deaktivovat karcinogeny. Po aplikaci ozonu se zlepšují průtokové vlastnosti krve, proto se velmi dobře využívá při poruše prokrvení mozku, srdce a končetin, včetně diabetických angiopatií. Dochází ke změně vazby kyslíku na hemoglobin, aktivují se biochemické procesy na mitochondriálních membránách a posiluje se také imunitní systém.

Pro naše účely je výhodná a dobře využitelná vysoká schopnost ozonu rozpouštět se v tekutinách. Je 10x vyšší než u kyslíku, takže dochází k vysokému sycení tekutin ozonem.

Této vlastnosti se také velmi dobře využívá k dezinfekci vody v bazénech a v úpravnách pitné vody. Zajímavostí je, že na některých pracovištích v zahraničí se do ozonizovaného roztoku namáčejí operační roušky.

Účinky a indikace použití se tedy dají přehledně shrnout :

Podpora prokrvení všech tkání včetně CNS - ischémie centrální i periferní.

Baktericidní, fungicidní a virucidní - chronické infekce včetně intracelulárních a HIV.

Imunorestaurační efekt  - autoimunitní poruchy, alergie a pod.

Energetický efekt - stavy vyčerpání psychické i fyzické.

Regenerační - urychlené hojení ran, zlomenin a pod.

Protinádorový - je prokázán vzestup tumor nekrotisujícího faktoru.

Aktivuje imunitní odpověď a látkovou výměnu buňky - zvýšení imunitní nedostatečnosti.

Aktivuje erytrocyty - zlepšení průtokových vlastností a transportu kyslíku ve tkáni.

Aktivuje enzymatické antioxidanty a radikálové zametače - zpomalení stárnutí, likvidace zánětů.

 

Laicky řečeno ozon zabíjí všechny mikroorganismy ve vodě, vzduchu i v našem těle.

 

Ano a vůbec o této schopnosti nepochybujeme. V bazénech desinfikovaných ozonem se bez obav koupeme, vodu po upravení pijeme, krevní konzervy se samozřejmostí považujeme za sterilní. Přesto využití ozonu v medicíně v naší republice pokulhává, prosazuje se pomalu a bohužel mnoho zdravotníků zavrhne novou metodu předem, aniž by se s ní blíže seznámili. Ideální vlastností ozonu je, že je využitelný prakticky bez jakýkoliv vedlejších účinků.

 

Jaké je využití ozonu u  gynekologických problémů ?

 

Hlavně jsou to recidivující vaginální infekce, které trápí velké procento žen. Pomáháme v léčbě formou vaginální aplikace, kdy se do vagíny zavede tenká jednorázová cévka, kterou probublává cca 15 min.směs kyslíku a ozonu v určené koncentraci. Někdy je potřeba množství účinné látky upravit podle snášenlivosti pacientky, protože sliznice např. v akutní fázi zánětu jsou překrvené a citlivé a mohlo by dojít k mírnému pálení. Ideální je načasovat terapii do období mezi dvěma menstruacemi s frekvencí 2x týdně a pak ještě jedna vaginální aplikace po druhé menstruaci. Na závěr léčby se doporučuje celková aplikace ozonu formou infuze ozonizovaného fyziologického roztoku, který detoxikuje celý organismus. K zevní aplikaci je vhodný jako doplnění léčby ozonizovaný krém. Celá aplikace je šetrná a citlivá, žena si může cévku (která je tenčí než tampon) zavést sama a je po celou dobu aplikace zakryta prostěradlem. Statistiku této léčby zatím nevedu, to chystám ve spolupráci s gynekology v dohledné době, ale existuje dostatek nezpochybnitelných studií dostupných dnes i na internetu a zatím  se nevyskytla ani jedna  pacientka, která by řekla, že jí tato léčba vůbec nepomohla. Musím zdůraznit, že za mnou chodí ženy s již  dlouhotrvajícími problémy, které odzkoušely všechny dostupné preparáty a jejich potíže se stále vracejí. Léčba ozonem nemá žádné vedlejší účinky, minimum kontraindikací a je zcela bez rizika.

 

Určitě čtenářky bude zajímat cena.

 

Za vaginální aplikaci zaplatí 90,-Kč, infuze stojí 350,-Kč a to je nejdražší aplikace vůbec, takže to není nic nedostupného.

 

Jaké jsou další možnosti aplikace ozonu?

 

Na prvním místě bych chtěla zdůraznit, že ozonoterapii aplikuje pouze zaškolený lékař.

Autohemoterapie je aplikace od které upouštíme, protože se jedná o manipulaci s krví, která nemusí být pro každého příjemná a je přece jenom nejrizikovější. Pacientovi se odebírá menší množství krve do vakuované láhve s Heparinem, nasytí se ozonem a vrací se mírným přetlakem zpět pacientovi.

Infuze nasyceného fyziologického roztoku má díky schopnosti ozonu  rozpouštět se v tekuté složce krve stejný účinek jako autohemoterapie a je to pro pacienta méně rizikové a příjemnější.

Obstřiky ozonem jsou obdobou plynových injekcí. Nejčastěji se používají u bolestí pohybového aparátu.

Ozonizovaná voda se používá k lokální aplikaci formou obkladů, výplachů nebo pití. Používá se hlavně na nehojící se rány, opary, kožní defekty. Může se také využít k léčbě chorob ústní dutiny (parodontóza, afty) nebo i k léčbě gastritid a vůbec chorob horního zažívacího traktu. Aplikace rektální a vaginální. Vaginální jsme již popsali, rektální je obdobná a využívá se hlavně při proktokolitidách, análních fisurách a hemeroidech.

Lokální aplikace je aplikací na končetiny do plastových vaků u trofických defektů a nehojících se ran.

Zevní aplikace formou krémů, které jsou vyrobeny z kvalitního olivového oleje syceného ozonem. Používáme na opary, popáleniny, jizvy, zánětlivá a mykotická kožní onemocnění a k doléčení vaginálních problémů.

 

Ozon se pouze nesmí vdechovat, při vyšší koncentraci by mohlo dojít k poleptání sliznic.

Lidský čich je ale vůči ozonu nesmírně citlivý a zaznamená i nepatrné koncentrace v ovzduší.

 

Kdo na ozonoterapii docházet nemůže ?

 

Pacienti s akutním krvácením, intoxikovaní alkoholem, gravidní ženy a dále pacienti se sklonem k hypoglykémii, protože po celkové aplikaci ozonu může dojít k poklesu krevního cukru.

 

 

Vzpomínáte na nějaký zvláště těžký případ, kterému ozon pomohl ?

 

Z mé praxe je to pacientka s popáleninami na zádech, která dnes nemá žádné jizvy a byli jsme pochváleni i na Klinice popálenin a rekonstrukční chirurgie. Velkou měrou jsem přispěla k zachránění dolní končetiny mé maminky, které hrozila amputace pro ischemickou gangrenu s deklubitem na patě. Defekt, o kterém chirurgové tvrdili, že není možné, aby se zahojil, jsme vyléčili.V poslední době jsem měla výborný efekt léčby ozonem u dvou pacientů s polyneuropatií dolních končetin (nezánětlivé onemocnění nervů, které se projevuje velmi nepříjemnými pocity a bolestmi v dolních končetinách) . Oba mohli po léčbě ozonem výrazně omezit užívání léků a zlepšil se jim komfort života i kvalita spánku. To jsou ovšem jen jednotlivé případy a mohu je uvádět jen jako kasuistiky, ale v literatuře je popsáno dostatek zkušeností a existuje řada ověřených studií, takže není jediný důvod ozonoterapii zpochybňovat. Dokonce i královna matka ve Velké Británii, která se dožila 101 let, využívala ozonoterapii pravidelně po velkou část svého života. Ozonoterapie se používá v medicíně více než sto let, ale bohužel hlavně v okolních zemích. V České republice zatím jen okrajově, protože každá terapie je tak úspěšná u pacienta, jak úspěšně je pochopena lékaři.


Komentáře

08.11.2009 - Martina Haverová
Využití ozonoterapie v paradontologii. Děkuji haverova@volny.cz
14.09.2012 - L.Václavík
Nikde se neuvádí, jak dlouho nebo s jakými přestávkami lze pít ozonizovanou vodu, u generátoru OZ 300 2-3 krát denně 2 dl, ale po jakou dobu, aby se nezničily prospěšné bakterie ve střevech.
18.06.2013 - Karel
Zní to zajímavě ale když kouknu na cenník http://www.schwarzdent.cz/nase-sluzby/cenik-sluzeb/ tak nevím. opravdu se to vyplatí?
18.09.2018 - yaoxuemei

mbt shoes

nfl jerseys

michael kors outlet

coach outlet

north face jackets

tory burch outlet

oakley sunglasses

red bottom shoes

canada goose outlet

canada goose outlet

pandora outlet

fred perry polo shirts

cheap ray bans sunglasses

coach outlet

moncler outlet

coach outlet

michael kors outlet

polo ralph lauren

ralph lauren shirts

oakley sunglasses

polo ralph lauren pas cher

north face jackets

ugg outlet

ed hardy

ugg boots

michael kors outlet

nfl jerseys wholesale

adidas yeezy

adidas outlet

kate spade outlet

oakley sunglasses

christian louboutin shoes

michael kors uk

canada goose jackets

lacoste outlet

yeezy boost

pandora outlet

air max 90

michael kors outlet clearance

christian louboutin outlet

canada goose outlet

pandora charms

ugg boots clearance

longchamp handbags

nfl jerseys wholesale

oakley sunglasses

canada goose jackets

coach outlet

canada goose jackets

nike shoes

pandora charms

kate spade outlet

moncler jackets

cheap ugg boots

air max 2017

hermes belts

yeezy boost 350

michael kors outlet

red bottom shoes

true religion outlet

ralph lauren outlet

polo ralph lauren

polo ralph lauren

canada goose

oakley sunglasses wholesale

ugg outlet

true religion outlet

kate spade outlet

pandora jewelry outlet

coach outlet

cheap nfl jerseys

true religion jeans

uggs outlet

canada goose outlet

michael kors outlet

nfl jerseys

true religion jeans

michael kors outlet

michael kors outlet

michael kors outlet

michael kors handbags

nike shoes

christian louboutin outlet

uggs outlet

ralph lauren outlet

fred perry outlet

michael kors outlet

coach outlet

coach outlet online

canada goose jackets

kate spade outlet

michael kors outlet

tory burch outlet

nike air max

prada outlet

pandora jewelry

coach outlet store online

oakley sunglasses

moncler outlet

pandora outlet

pandora outlet

cheap nfl jerseys

nfl jerseys wholesale

canada goose jackets

mont blanc pens

polo ralph lauren

pandora outlet

polo outlet

fred perry polo shirts

giuseppe zanotti outlet

nike outlet

mcm outlet

michael kors outlet

pandora jewelry

coach factory outlet

nike outlet

michael kors outlet

coach outlet

ultra boost

ugg outlet

uggs outlet

christian louboutin outlet

adidas outlet

canada goose jackets

polo ralph lauren

polo outlet

ugg outlet

michael kors handbags

cheap nfl jerseys

mbt shoes

ugg outlet

adidas outlet

canada goose jackets

mont blanc pens

christian louboutin outlet

coach outlet online

canada goose outlet

polo ralph lauren

coach outlet online

canada goose jackets

canada goose jackets

christian louboutin outlet

christian louboutin outlet

michael kors outlet

uggs canada

ugg outlet

coach outlet

coach outlet

canada goose jackets

pandora charms

valentino outlet

pandora jewelry

kate spade outlet

canada goose outlet

michael kors outlet

polo ralph lauren

canada goose outlet

fitflops sale clearance

adidas nmd shoes

cheap jerseys

christian louboutin outlet

longchamp outlet

air jordan 4

michael kors outlet

canada goose outlet

mbt shoes

nhl jerseys

coach outlet

cheap nfl jerseys

ugg boots

cheap jordans

christian louboutin outlet

yeezy boost

cheap nfl jerseys

coach factory outlet

kobe bryant shoes

coach outlet

coach outlet

yeezy boost

lunette ray ban

coach outlet

canada goose outlet

canada goose outlet

michael kors outlet

true religion outlet

michael kors outlet

canada goose outlet

canada goose outlet

birkenstock shoes

mbt shoes

air jordan shoes

uggs outlet

kate spade outlet

pandora outlet

mcm handbags

christian louboutin boutique

kate spade outlet

gucci outlet

coach outlet

coach outlet online

polo ralph lauren

canada goose outlet

kate spade outlet

coach outlet

ray ban sunglasse

red bottoms

cheap jerseys

coach outlet

hermes birkin

pandora jewelry

true religion outlet store

coach outlet

michael kors handbags

polo outlet

giuseppe zanotti outlet

mbt shoes

adidas yeezy shoes

rolex watches

ugg outlet

michael kors outlet

air jordan retro

christian louboutin outlet

coach outlet online

kate spade outlet

mbt shoes

coach outlet

cheap oakley sunglasses

pandora outlet

moncler outlet

pandora charms

ugg outlet

asics shoes

ugg boots clearance

true religion jeans

kate spade outlet

cheap snapbacks

adidas nmd

ray ban sunglasses

coach outlet

coach factory outlet

ugg boots

louboutin shoes

christian louboutin shoes

coach outlet

cheap jordans

off white clothing

mulberry handbags

canada goose outlet

michael kors handbags

nfl jerseys

cheap ugg boots

coach outlet

canada goose outlet

pandora outlet

cheap jordans

lebron james shoes

ferragamo shoes

asics running shoes

coach outlet online

adidas superstar shoes

christian louboutin

polo shirts

michael kors outlet

coach outlet

nike trainers

coach outlet

ray ban sunglasses

uggs outlet

pandora outlet

polo ralph lauren

ralph lauren outlet

coach factory outlet

polo ralph lauren

canada goose outlet

michael kors outlet

mbt shoes

nike outlet

ugg boots

mlb jerseys

valentino outlet

ugg outlet

fitflops sale clearance

oakley sunglasses wholesale

nba jersey

michael kors outlet

canada goose jackets

ray ban sunglasses

michael kors outlet clearance

michael kors outlet

michael kors outlet

canada goose jackets

moncler outlet

christian louboutin outlet

polo ralph lauren

canada goose

michael kors outlet

kate spade outlet

polo outlet

tory burch outlet

coach factory outlet

polo outlet

mlb jerseys wholesale

coach outlet

moncler jackets

nfl jerseys

michael kors outlet

polo ralph lauren

ugg outlet

kate spade outlet

coach factory outlet

canada goose outlet

coach outlet online

michael kors outlet

polo outlet

ray ban sunglasse

pandora outlet

nfl jerseys wholesale

christian louboutin outlet

canada goose outlet

polo ralph lauren

christian louboutin outlet

clarks shoes

michael kors handbags

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet online

pandora charms

kate spade outlet

coach outlet

canada goose jackets

coach outlet

michael kors handbags

rolex watches

canada goose outlet

michael kors outlet

north face jackets

michael kors outlet

canada goose jackets

michael kors outlet

true religion outlet

pandora outlet

michael kors outlet

christian louboutin outlet

christian louboutin outlet

coach outlet online

puma outlet

coach factory outlet

fred perry polo

nike kyrie 3

coach outlet

pandora charms

michael kors outlet

ralph lauren sale clearance

vans shoes

coach outlet online

ralph lauren shirts

north face jackets

manolo blahnik outlet

adidas yeezy

coach outlet

polo ralph lauren

pandora jewelry

kate spade outlet

nike outlet

coach outlet

michael kors outlet

uggs outlet

yeezy boost

michael kors outlet

ugg outlet

adidas outlet

moncler jackets

mont blanc pens

true religion jeans

moncler outlet

michael kors outlet

coach outlet

cheap ugg boots

off-white

nike huarache

uggs outlet

polo outlet

ugg outlet

ugg boots

christian louboutin outlet

coach outlet

coach outlet

pandora charms

polo outlet

tory burch outlet

polo ralph lauren

pandora charms sale clearance

coach outlet

coach outlet

polo ralph lauren

pandora jewelry

coach outlet

adidas yeezy

birkenstock outlet

cheap mlb jerseys

pandora outlet

nfl jerseys wholesale

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet

pandora charms

uggs outlet

vibram fivefingers

michael kors outlet

michael kors outlet

pandora charms

nike shoes

michael kors outlet

ray ban outlet

ugg boots

michael kors outlet

coach outlet online

ugg boots

nfl jerseys

kate spade outlet

kate spade outlet

uggs canada

ferragamo outlet

ray ban sunglasses

nike outlet

ralph lauren polo

adidas nmd

cheap ugg boots

north face jackets

ralph lauren polo

longchamp outlet

coach outlet online

ralph lauren outlet

christian louboutin outlet

mulberry handbags

michael kors outlet

oakley sunglasses wholesale

superdry clothing

mulberry handbags

ugg outlet

christian louboutin outlet

michael kors outlet

prada outlet

canada goose outlet

christian louboutin outlet

coach outlet canada

moncler jackets

red bottom shoes

cheap nfl jerseys

coach factory outlet

michael kors handbags

uggs outlet

nike shoes outlet

ralph lauren outlet

adidas shoes

pandora jewelry

polo outlet

ugg outlet

michael kors outlet

true religion outlet

fitflops sale clearance

supreme uk

pandora outlet

true religion jeans

ed hardy clothing

coach outlet online

christian louboutin outlet

polo ralph lauren

polo ralph lauren

canada goose outlet

pandora jewelry

ugg outlet

christian louboutin outlet

uggs outlet

true religion jeans

cheap jordans

converse

canada goose outlet

coach outlet

christian louboutin outlet

pandora charms

nhl jerseys

gucci outlet

michael kors outlet

oakley sunglasses wholesale

lebron james shoes

michael kors handbags

coach factory outlet

pandora charm

michael kors outlet

ugg boots

christian louboutin outlet

michael kors handbags

fitflops sale clearance

ugg outlet

oakley sunglasses

kate spade handbags

valentino outlet

oakley sunglasses

polo outlet

ray ban sunglasse

prada handbags

supreme outlet

michael kors outlet clearance

coach outlet

michael kors handbags

canada goose jackets

coach outlet

ralph lauren polo shirts

nike shoes

pandora jewelry

mont blanc pens

air max 90

polo ralph lauren

coach outlet online

canada goose jackets

adidas nmd

christian louboutin outlet

kate spade outlet

coach outlet

nike outlet

coach outlet

christian louboutin outlet

ray ban sunglasses

michael kors outlet

coach outlet

mulberry handbags

ray ban sunglasse

ralph lauren uk

ugg boots

pandora outlet

christian louboutin outlet

yaoxuemei20180918

Přidat komentář

Jméno
Kontrolní otázka proti SPAMu: Na louce se pase bílý kůň, jakou má barvu?