Stará na dítě ?

16.10.2008 kategorie: Neplodnost

Zakládat rodinu ve vyšším věku prý je trendem současné doby.Ženy prý budují kariéru, cestují, užívají si a na dítě pomyslí, když už je mnohdy pozdě. Názory lékařů se liší, od těch , kteří s protaženým obličejem a znatelnou ironií v hlase odsuzují ženy za odsouvání mateřství s tím, že v 35 letech už je žena na dítě stará až po ty, kteří  optimisticky naladěni odtuší „ Vám je teprve 35...? Moje žena rodila ve 42 a všechno bylo v pořádku...".

Patříte-li k těm, které se rozhodly ještě nějakou dobu počkat, je tento článek určený právě Vám. Nebudeme rozebírat, jestli je žena ve vyšším věku pro mateřství zralejší a více si je užívá nebo naopak moc stará a péči o dítě nezvládá. To je individuální , závislé na mnoha faktorech -  zkušenostech,  kondici , přístupu k životu. My se teď podíváme jaké jsou Vaše šance na zdravého potomka čistě z medicínského hlediska.

 

Ovariální rezerva
    Podle statistik ženská plodnost s věkem klesá a to již řadu let před nástupem menopausy. Tento jev souvisí s ubýváním primordiálních folikulů ve vaječnících. Optimální plodnost je u ženy ve věku 20 - 24 roků, posléze pozvolna klesá a k jejímu velmi rychlému úbytku dochází po 35. - 37. roce věku, a to navzdory tomu, že žena má zachovanou pravidelnost menstruačního cyklu a prokazatelnou ovulaci. Rychlost tohoto procesu je však velmi individuální. Vzhledem k tomu, že v naší populaci věk ženy v době narození prvního dítěte stále stoupá, stává se zhodnocení jejího reprodukčního potenciálu základním ukazatelem pro plánování těhotenství.   

V případě dobré ovariální rezervy je bazální hladina FSH v začátku cyklu nízká (do 10 IU/1). To znamená, že k iniciaci růstu folikulu stačí jen malé množství folikulostimulačního hormonu, tedy ovariální tkáň je na něj dobře citlivá. Je však nutné, aby odběr byl proveden v samém počátku cyklu, tj. 2. - 4. den. Pak již dochází k vzestupu hladiny estradiolu produkovaném v buňkách  rostoucího folikulu a zpětnovazebně k poklesu hladiny FSH. Nízká hladina FSH je tedy známkou dobré ovariální rezervy pouze v případě kdy zároveň stanovená hladina estradiolu - E2 je rovněž nízká (do 0,3 nmol/l). U některých žen se  však nepodaří zachytit nízkou hladinu estradiolu ani při opakovaných správně časovaných odběrech. Tento jev je způsoben poklesem sekrece inhibinu B , což je považováno za první známku poklesu ovariální funkce. Inhibin B totiž zpětnovazebně snižuje nejen sekreci FSH, ale  také estradiolu.
    Dále se posuzuje objem vaječníků a bazální počet  folikulů pomocí vaginální ultrasonografie. Za poměrně alarmující známku poklesu ovariální rezervy se považuje nález malých ovárií (do 3 ccm), do 3  folikulů na každém. Také toto vyšetření je třeba vhodně načasovat - nejlépe na 3. den menstruačního cyklu.    

 

Riziko poškození plodu

Zatímco hladina FSH a vzhled ovarií vypovídají především o zásobě oocytů v ovariu, stoupající věk ženy ovlivňuje jejich kvalitu, tj. genetickou výbavu.Samotná ovariální rezerva tedy ještě nemusí být ukazatelem dobré fertility. Vajíčka se tvoří ve vaječnících již v prenatálním období. Každá žena se  narodí  s konečným počtem vajíček, žádná nová se během života netvoří. Od puberty každý měsíc dozraje jedno vajíčko. Vajíčka stárnou spolu s celým organismem a stejně jako celé tělo jsou vystavena nejrůznějším škodlivým vlivům.To je také důvod proč s přibývajícím věkem matky roste pravděpodobnost vývojových vad plodu. Starší ženy jsou více vystaveny riziku časných potratů. Důvodem je právě výše zmíněná kvalita vajíček. - může dojít k oplodnění, ale embryo se vlivem poškození dále nevyvíjí.

 

Riziko porodu dítěte s Downovým syndromem podle věku matky:

Věk matky

Riziko Downova syndromu při porodu

20

1/1500

25

1/1400

30

1/1000

35

1/380

40

1/110

45

1/30

Je-li ženě v době porodu více než 35 let, je doporučena z důvodu tzv. věkového rizika k podrobnějšímu sledování v průběhu těhotenství. Tento skríningový systém je orientován hlavně na Downův syndrom (DS), Edwardsův syndrom (mnohočetné vady neslučitelné s životem) a vady s porušeným kožním krytím plodu: defekty neurální trubice a břišní stěny.

 

Protokol skríningu Downova syndromu a dalších vad v pěti krocích :

1/ Při první návštěvě prenatální poradny je matka informována o možnosti  skríningu vrozených vad. Matky nad 35 let v termínu jsou doporučeny  ke genetické konzultaci.

2/ V 10. týdnu je odebrána krev na PAPP-A (těhotenský plasmatický protein A)

3/ ve 12. týdnu je ultrazvukem změřena nuchální translucence (NT) a zjištěna přítomnost nosní kosti (NB) plodu.
Matky s významně nižší hodnotou PAPP-A, vyšší nuchální translucencí (NT) nebo při chybění nosní kosti (NB) plodu jsou odeslány ke konzultaci do centra prenatální diagnostiky.

4/ Ve 14-17. týdnu je u ostatních matek provedeno vyšetření minimálně alfafetoproteinu (AFP) a choriového gonadotropinu (T-hCG). V krvi matek plodů s Downovým syndromem je typicky snížen AFP a zvýšen T-hCG. Ke konečnému výpočtu rizika vrozené vady plodu jsou užity všechny známé výsledky (tzn. PAPP-A, NT, NB, AFP, T-hCG). Vyšetření dalšího screeningového markeru - volného estriolu (uE3) může odhalit riziko některých vzácnějších vad (například Smith-Leml-Opitzův syndrom, Edwardsův syndrom, deficit steroid-sulphatasy) nebo poruch placenty s rizikem komplikací na konci těhotenství.

5/ Screening je ukončen ultrazvukovým vyšetřením ve 20. týdnu zaměřeným podle dosavadního průběhu těhotenství.

Pozitivita screeningu neznamená jisté postižení plodu. Pouze je zvýšené riziko. Skutečně je postižen jen každý dvacátý až padesátý plod.

 

Při pozitivním výsledku screeningu vrozených vad v těhotenství (prenatálním)  pomocí krevních testů a ultrazvuku je matkám nabízeno cílené vyšetření buněk plodové vody (amniocentesa - AMC), placenty (biopsie choria - CVS) nebo krve plodu (kordocentesa - PUBS).

Všechny tyto invazivní výkony jsou spojeny s malým, ale v populačním měřítku ne nepodstatným rizikem ztráty těhotenství: dle dostupných údajů se udává zvýšení rizika potratu o 0,5 - 1% dle zkušenosti operatéra - jinými slovy, riziko potratu je tím nižší, čím větší jsou zkušenosti lékaře, který zákrok provádí.

 

Zdravotní rizika těhotenství ve vyšším věku pro matku

Statisticky jsou starší těhotné častěji postiženy různými zdravotními komplikacemi - vysokým krevním tlakem, otoky, těhotenskou cukrovkou, poruchami fce. štítné žlázy atd. Rozhodně to ale neznamená, že zmíněné komplikace postihnou všechny těhotné po 35. roce. Vše je individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu každé ženy.

 

Primordiální folikul - u zdravé ženy dochází v každém menstruačním cyklu vlivem hormonů k růstu několika folikulů ( dutinky, které obsahují vajíčka ) na vaječních. V určité fázi růstu je však složitým mechanismem „vybrán" pouze jeden folikul, který roste dále a obsahuje zralé vajíčko, ostatní folikuly zanikají.

FSH - folikulostimulační hormon - jak už vyplývá z názvu, jedná se o hormon, který stimuluje k růstu folikuly ve vaječnících


Komentáře

15.09.2009 -
29.06.2017 - myy
09.06.2018 - chenjinbei

hermes

hollister outlet

nike free

true religion jeans

adidas stan smith

vans shoes

adidas jeremy scott

nike outlet

coach outlet online

adidas ultra boost

hermes birkin bag

air max 2018

coach outlet

fitflops sale clearance

kobe 11

converse uk

air max

kate spade outlet online

ralph lauren outlet

nike mercurial vapor

longchamp

vibram five fingers

michael kors outlet store

suicoke sandals

burberry outlet online

harden vol 2

adidas nmd

nike epic react

timberland boots

ray ban sunglasses

mlb jerseys

alexander mcqueen shoes

asics running shoes

fingerlings monkey

polo ralph

nike presto

kate spade

off-white clothing

coach factory outlet

ferragamo shoes

cheap nfl jerseys

puma fenty sandals

jordan 1

under armour outlet

louboutin

coach

air jordan 11

new balance

louboutin outlet

wholesale nfl jerseys

ray ban sunglasses

ralph lauren

roshe run

jordan 3

yeezy 500 blush

nike outlet online

undefeated shoes

jimmy choo shoes

pandora jewelry

pandora jewelry canada

adidas flip flops

flops

nike outlet store

ralph lauren

adidas yeezy

pandora charms

supreme outlet

cheap ray ban sunglasses

mont blanc pens

hermes outlet

balenciaga shoes

air max 2017

nike uk

manolo blahnik shoes

michael kors taschen

coach handbags

givenchy handbags

nike kyrie 3

nike air force

timberland boots

kate spade handbags

supra shoes

harden vol 1

louboutin

jordan shoes

pandora jewelry

nike lunarglide

true religion jeans

cheap jerseys

nike free run

pandora uk

manchester united jersey

jordans

supreme paris

cheap mlb jerseys

coach outlet store

coach factory outlet online

pandora charms

fitflop sandals

ralph lauren uk

20186.09chenjinbei
02.07.2018 - chenlixiang
2018.7.2chenlixiang

adidas

adidas outlet

nike air max

bottega veneta

ray ban

adidas outlet

ferragamo

vans

nike blazer

air jordan

iphone x case

new balance

air max 2017

nike air

marc jacobs

clarks shoes

longchamp

kenzo clothing

tommy hilfiger

converse

asics

louboutin

prada outlet

oakley sunglasses cheap

air max

true religion jeans

sac longchamp

nike mercurial

tory burch outlet

replica watches

ralph lauren outlet

instyler ionic styler

stuart weitzman

yeezy shoes

ray ban sunglasses

adidas clothing

oakley sunglasses

jordans

air max

montre pas cher

oakley

dansko shoes

nike store

gucci bag

adidas outlet

nike tn

adidas slides

baseball bats

vanessa bruno

michael kors canada

kobe 10

burberry outlet

kate spade outlet

oakley sunglasses

jordans

coach purse

true religion outlet

michael kors borse

kate spade

ferragamo

jerseys

boy london clothing

fitflop

nike air max

polo ralph lauren

reebok

swarovski

michael kors

stuart weitzman

nike air max 2018

new balance trainer

pandora

nike air max

valentino

new balance

jordan retro

france world cup jersey

versace handbags

oakley sunglasses

ray ban

true religion outlet

vans shoes

reebok

nike kyrie 2

germany world cup jersey

air max 95

nike outlet

nike air max

new balance

jordan

mizuno running shoes

nike

burberry outlet

nike outlet

mac cosmetics

nike pas cher

air jordan

michael kors outlet

fitflops outlet

michael kors outlet

jimmy choo

manolo blahnik

rolex

michael kors outlet

coach outlet

wedding dresses

herve leger

pandora

bottega veneta

jordans

marc jacobs

pandora jewelry

true religion jeans

nike air

jordan shoes

converse shoes

nike free

fitflops

nike free

polo lacoste

barbour

guess

pandora jewelry

sac guess

michael kors

michael kors outlet

nike outlet

flip flops

oakley

tommy hilfiger

ray ban outlet

nike clothing

true religion jeans

karen millen uk

air max

wedding dresses

nike air max

bcbg max

vibram fivefingers

burberry outlet

birkin bag

fendi

oakley

jordan xx9

cheap toms

ray ban sunglasses

roshe run

montre homme

hogan

marc jacobs handbags

nike vapor max

burberry

brazil world cup jersey

nike mercurial

jordan 5s

soccer jerseys

adidas flip-flops

jordan 3s

louboutin

longchamp bags

wedding dresses

adidas outlet

michael kors

nike air force

nike store

fendi

salomon shoes

skechers shoes

beats headphones

jordan shoes

ray ban

soccer shoes

pandora

tod shoes

adidas soccer cleats

timberland

red bottoms

jordan shoes

ghd

giuseppe zanotti

converse

coach outlet online

cheap nfl jerseys

new balance

abercrombie

mac makeup

michael kors factory outlet

gucci outlet

ralph lauren outlet

adidas outlet store

ralph lauren

mulberry outlet

michael kors

dansko

iphone cases

goyard handbags

cartier love bracelet

timberland boots

kevin durant shoes

prada

nike shoes

nike free

supra

ray ban sunglasses

mac makeup

pandora charms

furla handbags

roshe run

jordans

roty burch outlet

rolex watches

nike free run

adidas outlet

air max 97

roshe run

nike air max

jordan 6s

hermes

nike blazer pas cher

gucci belt

converse

chrome hearts

christian louboutin

nike huarache

miu miu shoes

nike air max

portugal world cup jersey

links of london

prada outlet

jordan

nike air max plus

nike air

oakley sunglasses

kate spade outlet

nike air max

ray ban

belgium world cup jerseys

lebron james shoes

ralph lauren

thomas sabo

oakley sunglasses

michael kors outlet

beats dre

nike air max

sac burberry

ed hardy

jordan 4s

jordan 11s

nike free

mac cosmetics

lululemon outlet

mizuno

roshe run

lululemon outlet

tommy hilfiger

michael kors outlet

longchamp handbags

hermes outlet

parajumpers

vans shoes

dolce & gabbana

dolce gabbana

rolex

spain world cup jersey

mizuno wave

ralph lauren uk

longchamp

hogan

timberland

cheap nfl jerseys

louboutin

omega watches

rolex watches

louboutin pas cher

kobe 9

vans

jordan

timberland boots

air max

england world cup jersey

montblanc

new balance shoes

louboutin

swarovski

nike roshe run

lebron shoes

celine

nike roshe run

guess

softball bats

basketball shoes

puma shoes

jordan 1s

hogan shoes

asics gel

sac michael kors

toms outlet

nike store

asics

roty burch outlet

michael kors

polo ralph lauren

louboutin

adidas uk

bcbg

adidas zx

nike air force

nike free run

longchamp

beats headphones

oakley vault

air max 2017

michael kors outlet online

mulberry

polo ralph lauren

abercrombie

converse

hollister outlet

chloe handbags

ralph lauren

nike air max 95

mont blanc

ray ban

asics

salvatore ferragamo

burberry handbags

air max 90

true religion

adidas superstar

supra

nike roshe run

lacoste shoes

swarovski

ray ban sunglasses

nike free

adidas running shoes

argentina world cup jersey

air max

longchamp

nike blazer

replica watches

nike air force

adidas trainers

coach outlet

reebok

yves saint laurent

insanity

nike air max

tiffany co

nike shoes

jordan

michael kors outlet online

montre

oakley vault

wedding dresses

balenciaga shoes

louboutin

timberland boots

converse chuck taylor

swarovski crystal

lebron 11

jordan 12s

2018.7.2chenlixiang
11.10.2018 - cadwangy3
2018.10.11zhouyanhua

jordan shoes

salvatore ferragamo sunglasses

dolce & gabbana

kenzo clothing

nike outlet

pandora bracciali

cheap nfl jerseys

prada

wedding dresses

nike roshe run

new balance

barbour jackets

vans pas cher

kobe 9

true religion outlet

cartier bracelet

salvatore ferragamo shoes

curry 3

vans scarpe

links of london

tommy hilfiger

dior handbags

lacoste jeans

sac michael kors

converse shoes

replica watches

michael kors outlet

adidas outlet

lunette oakley

hermes bags

diesel jeans

nike store

adidas running shoes

asics gel

givenchy jewelry

nfl jerseys

ugg outlet

sac burberry

coach purse

nike mercurial

air max 2017

red bottoms

burberry outlet

softball bats

longchamp handbags

jordans

clarisonic mia 2

converse all star

kate spade

michael kors outlet

abercrombie and fitch

goyard handbags

basketball jerseys

mac makeup

lebron 11

michael kors borse

jordan retro

new balance pas cher

michael kors outlet

kobe 12

michael kors canada

herve leger

argentina world cup jersey

real madrid jersey

alife clothing

christian louboutin

clarks shoes

moncler jackets

armani jeans

jimmy choo shoes

bathing ape

curry 4

cheap ugg boots

air max 90

dsquared2 jeans

ghd hair straighteners

jordan shoes

nike outlet

jimmy choo

montre pas cher

chloe bags

gentle monster sunglasses

bvlgari sunglasses

fitflops sale

cheap nfl jerseys

foamposite

louboutin pas cher

soccer shoes

nike vapor max

adidas outlet

adidas

ray ban occhiali

oakley sunglasses sale

burberry bags

michael kors outlet

harry winston jewelry

valentino shoes

ray ban sunglasses

nike air force

ray ban sunglasses

ferragamo shoes

lululemon outlet

nike blazer

adidas crazy 8

adidas originals

chanel handbags

jordan shoes

ralph lauren

jordan 2s

armani handbags

cheap jerseys china

sac longchamp

hogan shoes

supra

chloe sunglasses

beats by dre

coach handbags

oakley sunglasses

nike free run

jordan clothing

bulgari jewelry

nike roshe

barbour jackets

moncler outlet

champion clothing

jordan 4s

nike store

nike air max

jordan

jordan 9s

oakley sunglasses

bape clothing

jordan 5

michael kors outlet

fitflops sale

bijoux swarovski

adidas soccer cleats

louboutin outlet

air jordan

belgium world cup jerseys

air max 95

kate spade outlet

giannis antetokounmpo jersey

burberry clothing

moncler jackets

burberry sunglasses

christian louboutin outlet

nike outlet

ugg boots

fossil handbags

michael kors outlet

nike blazer

adidas outlet

converse

asics gel lyte

karen millen dresses

jordan 8s

air max 90

dior sunglasses

kobe 11

beats headphones

lebron james shoes

polo ralph lauren

nike air max

lunette oakley

hollister outlet

basket nike

oakley sunglasses

seattle seahawks jerseys

bottega veneta handbags

givenchy handbags

tiffany jewelry

nike air

dyson hair dryer

adidas trainers

beats pill

chrome hearts jewelry

bose headphones

nike outlet store online

coach outlet

jordans

armani sunglasses

iphone case

basketball shoes

converse shoes

calvin klein outlet

mac makeup

basket nike

ralph lauren

jbl speaker

oakley sunglasses

asics running shoes

balenciaga shoes

nike outlet online

rolex watches

adidas flip-flops

reebok outlet store

longchamp handbags

new balance outlet

bcbg outlet

england world cup jersey

longchamp outlet

air max

abercrombie outlet

new balance shoes

baseball bats

gucci outlet online

sac guess

coach outlet

montre pas cher

nike factory store

converse

insanity workout

stuart weitzman

converse shoes

nike air max

scarpe nike

swarovski jewelry

mizuno

mulberry handbags

abercrombie and fitch

nike air max

jordan 32

freshjive clothing

adidas soccer cleats

fendi sunglasses

insanity workout

mizuno running shoes

replica watches

michael kors

salomon shoes

moncler jackets

nike kyrie 2

ugg boots

true religion jeans

fitflop uk

nike free run

karen millen

nike roshe

christian louboutin shoes

canada goose jackets

montblanc pen

james harden jersey

fendi handbags

alexander mcqueen handbags

michael kors

salvatore ferragamo shoes

new balance 574

michael kors handbags

pandora rings

nike store

nike air max

lunette ray ban

antonio brown jersey

lululemon sale

furla bags

chanel

roshe run

ray ban

jordan 1

carson wentz jersey

beats by dre

true religion jeans

carrera sunglasses

jimmy choo sunglasses

air max 97

louboutin shoes

fendi

bottega veneta sunglasses

gucci shoes

nike air max

kobe 10

kd 10 elite

nike free 5

nike free run

nike free

air zoom pegasus

hermes outlet

france world cup jersey

jordan 7s

nike blazer

nike air max plus

chloe handbags

adidas outlet

chaussure nike

longchamp

10 deep clothing

marc jacobs handbags

stuart weitzman shoes

polo ralph lauren

dak prescott jersey

nike air more uptempo

soccer jerseys

true religion

chrome hearts

bcbg max

ferragamo belts

portugal world cup jersey

jordans

hermes jewelry

marc jacobs handbags

orologi rolex

jordan 31

balmain jeans

montre femme

jordan shoes

designer sunglasses

kyrie irving jersey

nike roshe

curry 2

kd shoes

converse chuck taylor

guess handbags

versace handbags

miu miu shoes

adidas superstar

pandora bijoux

tory burch outlet

boy london clothing

ray ban sunglasses

air max 2018

coach factory outlet

hogan

golden goose shoes

omega watches

nike roshe

brazil world cup jersey

supra shoes

ray ban

ray ban sunglasses

oakley sunglasses

philadelphia eagles jerseys

ugg boots

adidas outlet

michael kors handbags

jordan 12

air max 90

yves saint laurent

manolo blahnik

jordan 6

huf clothing

ugg boots

nike air force

air force 1

hollister

calvin klein jeans

true religion outlet

toms shoes

flip flops

ray ban sunglasses

louboutin pas cher

kristaps porzingis jersey

air max 95

bally shoes

nike air max

rolex watches

ugg outlet

lebron 12

puma shoes

skechers sneakers

swarovski jewelry

iphone x case

ugg boots

kobe 10

wedding dresses

air jordan

nike free

kevin durant jersey

christian louboutin

keen sandals

ugg outlet

jordan xx9

aaron rodgers jersey

vibram shoes

adidas outlet

roshe run

vans shoes

prada outlet

kd 9

polo ralph lauren

yeezy boost

guess clothing

gioielli swarovski

oakley sunglasses

timberland

marc jacobs

giuseppe zanotti

jordan 4

pandora jewelry

oakley sunglasses

nike clothing

tory burch outlet

jordan 11

kd shoes

pandora charms

toms outlet

guess clothing

spain world cup jersey

instyler

2018.10.11zhouyanhua

Přidat komentář

Jméno
Kontrolní otázka proti SPAMu: Na louce se pase bílý kůň, jakou má barvu?